Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Bůh je lidská slabost. Einsteinův dopis o náboženství jde do dražby

Ručně psaný dopis, v němž Albert Einstein vyjadřuje svůj negativní postoj k náboženství, vydraží tento měsíc internetová aukční síň eBay.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P. Balcar

...

Souhlasím s Tachovským - už mnohokrát bylo špatné vydáváno za dobré a dobré za špatné jak se to kdo potřeboval a aktuálně zkonstruoval, protože v termínech dobro a zlo se jedná o ad-hoc abstrakci, pojmenování, lidskou berličku a kategorizaci vydávanou za absolutní měřítko.

Na jedné straně tvrdíte, že nejste vykladačem jediného správného názoru, ale neváháte okamžitě označit zrelativizování vašeho pohledu na svět za mylné a nebezpečné. Jako by jste na to měl jednoznačný správný názor.

0/0
6.10.2012 22:30

L. Wellner

Re: To je váš omyl

Nebezpeční bývaji také ti, co zkreslují fakta. A já jsem neřekl, že existence má nějaký můj smysl, ale prostě že má smysl. A že jsem vykladačem nějakého jediného správného názoru, to je taky Váš výmysl. O co Vám jde?

0/0
6.10.2012 22:05

P. Balcar

To je váš omyl

že když existence nemá váš smysl, že nemůže mít jiný.

Nebezpeční většinou bývají neomylní vykladači jediného správného názoru, jako vy.

0/0
6.10.2012 9:59

P. Balcar

Pěkně napsané

ale kde je bůh, když jednoho dne dítě zjistí, že knihy sepsali spisovatelé a jejich uspořádání v knihovně určil knihovník, aby se v ní dalo rychleji vyhledávat?

Samozřejmě, že naše omezené poznání bude vždycky něco přesahovat, ale je to jen dětská potřeba mít pro To pojmenování, personifikovat To osobou, etc. ... a pro manipulátory davů je ono pojmenování vítanou záminkou k uzurpování vyladačství tzv. vyšší vůle a moci.

0/0
6.10.2012 9:56

P. Balcar

Mravokárci lamentují

podle písemných záznamů nad zkažeností společnosti už několik tisíciletí, takže je otázka jestli to vypovídá víc o společnosti nebo mravokárcích.

0/0
6.10.2012 9:49

j. kříž

Re: Opravdu

hezky napsáno , myslím že příroda kteráje michelangelem ze všech nejerudovaňejším a má na to spoustu času a dokáže se z chyb poučit

0/0
5.10.2012 13:45

L. Wellner

Re: BŮH ...

Hodně nebezpečný názor, nejen mylný. Ospravedlňoval by ty největší ukrutnosti, které jsou myslitelné. Díky Bohu že tomu tak není, jinak by neměla existence žádný smysl.

0/0
5.10.2012 9:57

R. Hledík

Opravdu

krásu růží, hudby stvořily samy od sebe moudré elektrony, řítící se bez vrtulky nonstop kolem protonu ? Kde tankují ty miliardy let energii ?

0/0
4.10.2012 21:45

F. Eliáš

Re: To je blbost

Pardon, nepíše mi t Einstein

0/0
4.10.2012 21:28

F. Eliáš

To je blbost

Einsein byl věřící člověk. Což neznamená, že by na náboženství bylo v současnosti něco pozitivního. Snad by si autor měl něco od Einseina přečíst, umí-li to.

0/0
4.10.2012 21:28

J. Záhumenský

Baroko

Zem, která nemá své nebe,

ztratila všechno i sebe.

Zarůstá pastvou jen pro oko,

proč jsi tak vzdálené Baroko.

Obávám se, že současný celkový společenský marazmu je právě důsledek ztráty víry a ideí. A to se týká i velkých církví. Naše západní kultura zavrhla své nebe

0/0
4.10.2012 17:54

j. kříž

Re: pokud pohlédnete na superstrukturu vesmíru

podivuji se nad podobností struktur neporovnatelných měřítek co do velikosti nicméně podobného významu podobnost planet není tak zarážející pač koule je nejefektivnější uspořádání hmoty a vše nad 1000 km v průměru musí mít díky gravitaci tvar koule zajímavá je podobnost atomu s elektrony na orbitách s planetárním systémem a centrální hvězdou nebo galaxií možná je celý náš pozorovatelný vesmír jen elementární částicí v gigantickém nekonečném systému který nikdy neprohlédnem a nepochopíme

0/0
4.10.2012 13:22

J. Tachovský

Re: BŮH ...

Ono it o dobro a zlo je jen absolutne relativni lidsky vymysl.

0/0
4.10.2012 12:50

J. Tachovský

Re: pokud pohlédnete na superstrukturu vesmíru

Hodte vejce do horke vody a michejte s tim a mate stejnou strukturu. Taky byste se mohl divit nad nenahodnou podobnosti vsech planet, hvezd a atomu - vsechny jsou kulate, zadna krychle.

0/0
4.10.2012 12:48

J. Tachovský

Re: geniální objevitel symetrie energie a hmoty

Mozna, ze se mili, urcite se ale nemyli.

0/0
4.10.2012 12:32

j. kříž

pokud pohlédnete na superstrukturu vesmíru

v celé její kolosální velikosti tak jak je pozorována poslední technologii vláknitá komplexní architektura mě připomíná mozkovou tkáň nitky galaktických shluků jsou vzájemně propojené jako synaptické spoje našich neuronů myslím že tyto překvapující podobnosti nejsou náhodné

0/0
4.10.2012 12:19

J. Růžička 773

Co ještě řekl Einsten o náboženství

Když se snažíte pronikat našimi omezenými prostředky do tajů přírody, zjistíte, že za zřejmými zákony a souvislostmi existuje něco velmi jemného, neuchopitelného a nevysvětlitelného. Úctu k této síle, jež se za vším skrývá, můžeme označit za moje náboženství. V tomhle smyslu jsem tedy náboženský. Nejsem ateista. A myslím, že se nemůžu označit za panteistu. Je to otázka, jež je příliš široká pro naši omezenou mysl. Jsme jako malé dítě, vcházející do obrovské knihovny, přeplněné knihami v nejrůznějších řečech. Dítě ví, že někdo musel ty knihy napsat, ale neví, jak je napsal. Nerozumí řečem, ve kterých jsou knihy napsané. Matně tuší jakýsi nadpřirozený pořádek v tom, jak jsou knihy uspořádané, ale nic o něm neví. Takové je podle mě postavení i toho nejinteligentnějšího člověka vůči Bohu.

0/0
4.10.2012 9:50

Š. Kotoč

naivní a klamná je spíše duchařina než Bůh

a to víra v duše a v posmrtný život s tlačenicí do mýtického  nebe přes mrtvoly (v náboženských válkách již bylo zabito 807 milionů lidí)

0/0
4.10.2012 9:45

L. Wellner

BŮH ...

Bůh je nepochybně lidská slabost i síla zároveň. Absolutní dobro je vždy slabší než zlo, protože ze své podstaty nepoužívá jeho podlé prostředky, ale na rozdíl od zla je absolutní a tedy věčné. Sice prohraje, ale trvá, kdežto vítězné zlo pohltí samo sebe. Nepochybuji, že slova geniálního muže byla vytržena z kontextu. Chápu, že on odmítal náboženství, protože náboženství a Bůh jsou dvě poněkud odlišné věci. Náboženství Boha v lidských srdcích spíše zabíjí a deformuje, i když samozřejmě nelze zevšeobecňovat. Náboženství může pomoci na cestě k Bohu, ale ve finále se vždy stane brzdou, překážkou a přítěží. Bůh je prost všeho balastu.

0/0
4.10.2012 9:32

j. kříž

geniální objevitel symetrie energie a hmoty

se v této věci pravděpodobně mílí

0/0
4.10.2012 9:08

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....