22. srpna 2014 6:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Australan přeplaval La Manche v sedmdesáti letech

Cyril Baldock | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Baldock | foto: Twitter

CALAIS Australan Cyril Baldock přeplaval ve středu kanál La Manche v čase dvanáct hodin a 45 minut. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby australskému plavci nebylo sedmdesát let a devět měsíců. Stal se tak nejstarším přemožitelem úžiny mezi Británií a Francií v historii.

Baldock se do Doveru vrátil po téměř třiceti letech, v roce 1985 na klasické trati uspěl v čase deset hodin a 44 minut jako teprve pátý Australan. Surfař a pobřežní záchranář prozradil, že týdně v tréninku uplave čtyřicet kilometrů. Závěrečnou přípravu v La Manchi pak svěřil slovenskému specialistovi Vladimíru Mravcovi, jehož svěřenci už letos mají na kontě sedm úspěšných pokusů.

ČTĚTE TAKÉ:

Australský veterán překonal o pět měsíců dosavadní rekord a úspěch oslavil několika pivy. "Čistě ze zdravotních důvodů a aby se mi lépe spalo. Po deseti hodinách jsme měl krizi, bolely mě ruce a měl jsem strach, že budu muset vzdát," přiznal Baldock.

Rychlejší než Venclovský

Mimochodem byl o více než dvě a půl hodiny rychlejší než první český přemožitel František Venclovský. Baldockův rekord však nemusí mít dlouhého trvání. V Doveru už se připravuje třiasedmdesátiletá Australanka Irene Keelová.

Průliv má v nejužším místě 34 kilometrů, ale kvůli mořským proudům musejí plavci překonat mnohem větší vzdálenost. Prvním přemožitelem byl britský kapitán Matthew Webb v roce 1875 v čase 21 hodin a 45 minut. Rekord drží Australan Trent Grimsey časem šest hodin a 55 minut z roku 2012. Nejrychlejší ženou zůstává Yvetta Hlaváčová,

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!