30. listopadu 2015 7:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Australská Canberra si připsala rekord. Strom tam zdobí téměř 520 tisíc žárovek

Ilustrační foto: Vánoční strom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Vánoční strom | foto: Reuters

CANBERRA Australská metropole Canberra se může pochlubit světovým rekordem týkajícím se vánoční výzdoby. Letos ho vytvořil dvaadvacetimetrový umělý vánoční strom v centru města, který zdobí 518 838 žárovek, napsala agentura AP.

Představitelé Guinnessovy knihy rekordů potvrdili, že místní nadšenec David Richards se svým týmem překonal rekord v počtu žárovek na umělém vánočním stromku, který posledních pět let držela japonská Ósaka. Šestatřicetimetrový japonský strom letos září 374 280 světly.

Právník a podnikatel Richards s týmem dobrovolníků svými iniciativami shromažďují finanční prostředky pro místní charitativní organizaci, která podporuje rodiny, jež přišly o dítě kvůli syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Světelné instalace v australském hlavním městě přitahují každoročně davy návštěvníků, kteří jsou vyzýváni, aby poskytli charitě peněžní dary.

První rekord uznaný Guinnessovou knihou vytvořil Richards v roce 2013, kdy dosáhl světového prvenství v množství vánočních světel na obytném domě. Své sídlo pokryl 502 165 žárovkami.

Dopravní zácpy, jež vytvářelo 75 tisíc návštěvníků, kteří si postupně přišli světelnou show Richardsových prohlédnout, ale komplikovaly život jeho rodině i sousedům. Vylepšování tohoto rekordu tedy Richards vzdal.

Loni přichystal historicky největší světelnou scénu sestávající z LED žárovek v nákupní zóně Petrie Plaza v centru Canberry. Na vánoční dekoraci v podobě tří propojených obřích vánočních dárků použil téměř 1,2 milionu LED žárovek. V tomto směru ale Canberru překonal letos v červnu hotel v japonském městě Mjókó s obřím drakem obsahujícím 1 529 103 světel.

Také Richardsův rekord z roku 2013 již byl pokořen, když jedna rodina z New Yorku ozdobila svůj dům 601 736 žárovkami a vrátila se na první místo, které v počtu světélek na domě držela již v roce 2012.

ČTK