23. prosince 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Auta, vlaky, čokoláda. První dopis Ježíškovi

Vánoce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Kryštof mění můj život víc než jsem si dokázala představit. Nikdy jsem nepekla cukroví, nemám ho ráda a ani jsem to neuměla. Na cvičení pro děti mne za to maminky docela sjely. Jedna mi opatrně řekla, že děti to mají přece rády. Zastyděla jsem se a zorganizovala u nás doma první pečící sekci po mnoha letech.

Moje maminka nadšeně naběhla se surovinami na perníčky, prý se jí už stýskalo po tom, jak jsme spolu pekly, když jsem byla malá holka. Kryštof se ukázal jako skvělý společník. Vykrajovat, péct a zdobit perníky ho bavilo natolik, že mě pak přemluvil, aby mu udělala ještě jednu várku. "Já chci dělat těsto," dožaduje se doteď pravidelně v kuchyni. Prostě ho to nadchlo.

I když mám teď po návratu do zaměstnání práce nad hlavu, snažím se udělat vše pro to, aby měl Kryštof krásné a dokonalé Vánoce. První Vánoce, které bude chápat. Donutila jsem ho napsat dopis Ježíškovi (dostala jsem z něj tři věci: chce auta, vlaky a čokoládu). Zdobím byt, po nocích, dekoruji cukroví, slepuji linecké, s Kryštofem pečlivě otevírám okýnka kalendáře. Všude mám nazdobené figurky. Dokonce kolegům v práci jsem věnovala vlastnoručně ozdobené perníky. Něco takového bych před lety nevytvořila. Občas si říkám, jak velkou sílu má láska k dítěti.

A samozřejmě se nemůžu dočkat Štědrého dne. Mám pocit, že Kryštůfkovi musím předat všechny tradice, aby měl co nejhezčí vzpomínky. I když sama nevím, nakolik to vlastně chápe a zda si na to třeba někdy v dospělosti vzpomene. Já si jen pamatuju, že jsem Vánoce zbožňovala jako dítě a pokaždé se na ně těšila. Pak přišlo období vánočního nezájmu, spíš mi to přišlo jako depresivní část roku, kdy byla zima a já si zase uvědomila, že jsem o rok starší. Kryštof to dokonale změnil. A jsem zvědavá, jak dlouho mi to vydrží. Vzhledem k tomu, že moje maminka dodnes připravuje mikulášské balíčky pro všechny své dospělé "děti", tak asi dlouho…

Přeju všem krásné Vánoce a šťastný nový rok, ať už s dětmi nebo bez nich!

Názor odborníka:

Malé děti a tradice. Vnímají to? A co jim dát?
Vánoční svátky se všemi tradicemi, světýlky a vůněmi jsou pro děti co do vnímání silným zážitkem samy o sobě. Samozřejmě k nim neodmyslitelně patří i dárky, ale u dětí v batolecím věku bych dala přednost menšímu počtu dárků kvalitnějších než velké barevné kupici. Dětem většinou postačí pár hraček, které je zaujmou, a další dárky je možné schovat a vydat později, až zájem o první hračky opadne. V Kryštofově věku bych doporučila vybírat hračky podporující rozvoj motoriky a kreativity, například stavebnice typu Duplo, dřevěné vláčky, a pak hračky, se kterými si mohou děti hrát na své dospělé vzory (pro holčičky panenku, kočárek, kuchyňku, pro kluky různé druhy aut, set pro výpravčího, míč atd…).

Marie Hlaváčková, dětská psycholožka

Veronika Jonášová

Najdete na Lidovky.cz