11. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Autoponorka z bondovky se vydražila za téměř 17 milionů

Auto měnící se v ponorku bylo jedním z nejvýraznějších technických vynálezů sloužících filmovému agentu 007 Jamesi Bondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto měnící se v ponorku bylo jedním z nejvýraznějších technických vynálezů sloužících filmovému agentu 007 Jamesi Bondovi | foto: Reuters

LONDÝN Auto měnící se v ponorku, které bylo jedním z nejvýraznějších technických vynálezů sloužících filmovému agentu 007 Jamesi Bondovi, se v londýnské aukci prodalo za 550 000 liber (téměř 16,9 milionu korun).

Bílý stroj značky Lotus Esprit byl použitý v bondovce "The Spy Who Loved Me" (Agent, který mě miloval) z roku 1977 a stále může sloužit jako plně funkční ponorka, uvedla v pondělí agentura AP. Slavný automobil byl překvapením pro diváky bondovek, když jej představitel agenta Roger Moore a bondgirl Barbara Bachová použili k úniku před útokem z vrtulníku tím způsobem, že sjeli z mola a ovládali jej pod vodou.

Auto měnící se v ponorku bylo jedním z nejvýraznějších technických vynálezů sloužících filmovému agentu 007 Jamesi Bondovi

Na svou dobu to byl výjimečný filmově technický počin a jeho výroba přišla na 100.000 dolarů (téměř dva miliony korun). Filmaři použili během natáčení filmu celkem šest karoserií, pouze jedna však ukrývala fungující obojživelný stroj. Vůz po premiéře filmu cestoval v rámci propagačních akcí společnosti Lotus na konci 70. let, poté však na dlouhá léta skončil v depozitáři.

Bílý stroj značky Lotus Esprit byl použitý v bondovce

Londýnská aukční síň RM Auctions původně očekávala ještě o něco vyšší výnos, kupce však od souboje ve vyšších částkách zřejmě odradil fakt, že stroj je sice schopen jezdit pod vodou, nikoli však na silnicích.

Cena za podvodní Lotus Esprit není zdaleka nejvyšší, jakou kdo zaplatil za vůz použitý ve filmech o Jamesi Bondovi. Aston Martin DB5 z filmu Goldfinger přišel v roce 2010 nového majitele na 2,9 milionu liber (téměř 89 milionů korun).

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz