2. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Beatles v lahvi. Čech má netradiční sbírku, podívejte se

Skupina Beatles uzavřená v demižonu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Beatles uzavřená v demižonu. | foto: ČTK

Kuriózní sbírku téměř dvou stovek modelů v lahvích vlastní Emanuel Hoda ze Strakonic. Za jedenadvacet let vyrobil celkem 875 modelů. Většinu z nich rozdal příbuzným, přátelům a známým.

Asi nejpracnější dílo, na něž je modelář zároveň nejpyšnější, je model skupiny Beatles při koncertě uzavřený v pětilitrovém demižonu s úzkým hrdlem. 

Devětašedesátiletý Hoda začal skládat modely do lahví díky sázce s kamarády, kteří nevěřili, že by dostal do lahve od vína vývrtku zavrtanou do zátky. "Sázku jsem tehdy vyhrál, ale slíbený metr piv jsem do dneška nedostal," posteskl si Hoda s úsměvem. Krásný koníček už mu ale zůstal. A vyplatilo se, pelhřimovská agentura Dobrý den zaregistrovala mezi české rekordy.

Stále se ve výrobě zdokonaloval, postupně do lahví umístil například pendlovky, Eiffelovu věž, fotoaparát, krávu, hasičské auto, malíře na štaflích, hokejového brankáře, zátiší se šicím strojem a řadu dalších věcí.

Do lahve Hoda uzavřel i Eiffelovku.

Do lahve Hoda uzavřel i Eiffelovku.

Hoda, jenž pracoval ve strakonické ČZ jako technologický projektant, prý zatím s úspěchem dokončil všechno, co si vymyslel. Teď se chystá synovi k Vánocům postavit v lahvi model jeho chaty na Sázavě. Jako protipól k Beatles, které vyráběl skoro rok a půl, plánuje složit do lahve dudáckou kapelu ze Strakonic.

Model si nejdřív nakreslí, pak zpracuje výrobní výkres a udělá součástky hlavně ze dřeva a kovu. Díly pak nabarví a pomocí pinzet umístí do lahve a slepí. Spoje nakonec ještě retušuje štětečkem. "Hodně u toho platí přísloví dvakrát měř a jednou řež. Když má láhev menší hrdlo, než je největší dílek, je to průšvih, měřit se musí stále," řekl Hoda.

Emanuel Hoda ze Strakonic se svou sbírkou v lahví.

Emanuel Hoda ze Strakonic se svou sbírkou v lahví.

Stovky lahví skrývajících nejrůznější předměty skončily díky spoustě modelářových známých téměř ve všech světadílech. "Jako mladý kluk jsem se chtěl někdy podívat do Šanghaje, díky synovi se tam alespoň dostal můj model lodě v lahvi," řekl Hoda.

Několik Hodových modelů uvidí až do podzimu návštěvníci expozice Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.