15. srpna 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Autor Vlka a zajíce by se dnes dožil 94 let

Jen počkej zajíci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jen počkej zajíci | foto: MAFRA

MOSKVA Ruský výtvarník Svetozar Rusakov, který zemřel 15. srpna 2006 ve věku 84 let, se proslavil hlavně jako autor kreslených postaviček Vlka a Zajíce. Rusakov nakreslil za život asi 50 filmů, nesmrtelnost mu ale zajistila až dvojice nesmiřitelných nepřátel ze seriálu Jen počkej, zajíci! Původně mělo jít o jediný film, nakonec se ale v letech 1968 až 1986 natočilo 16 dílů příhod, které dobře znaly i děti v někdejším Československu.

Vlk a Zajíc jsou často přirovnáváni k Tomu a Jerrymu, Rusakov ale tvrdil, že se při vytváření hrdinů americkým vzorem neinspiroval - ostatně poprvé prý myšáka zápasícího s kocourem viděl až v polovině 80. let. Za vzor svého „záporáka“ si totiž vzal gaunera, který ho ve válečném roce 1941 předběhl ve frontě na lístky do kina v Novosibirsku. Obličej a chování tohoto chlapíka si umělec zapamatoval tak dobře, že ho po téměř 30 letech přenesl na papír.

Vlk ze seriálu Jen počkej, zajíci!
Jen počkej zajíci

O předobrazu svého nejslavnějšího výtvoru později Rusakov řekl: „Byl to takový obyčejný chuligán, na kterého si v klidu troufnete. A Vlk v našich příbězích byl totéž. Byl směšný, nikdy mu nevyšla ani jedna nástraha na Zajíce. Ale možná proto byl tak sympatický. Zajíc byl spíš takový čestný pionýr, kterému jsem nikdy moc nefandil, asi jako většina diváků,“ přiznal Rusakov. Také v tom jsou si ale s Tomem a Jerrym podobní - čím je divák starší, tím více přeje Vlkovi i americkému kocourovi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!