Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Babička na plný úvazek

Prezidentská babička. M. Robinsonová (2. zprava) se v Bílém domě věnuje vnučkám Sashe (vlevo) a Malii, ale i společenskému životu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská babička. M. Robinsonová (2. zprava) se v Bílém domě věnuje vnučkám Sashe (vlevo) a Malii, ale i společenskému životu. | foto: Reprofoto

WASHINGTON První babička Spojených států, tchyně prezidenta Baracka Obamy Marian Robinsonová prý původně nechtěla o přestěhování z Chicaga do washingtonského Bílého domu ani slyšet. Nikdy nežila mimo Chicago, odmítala se vzdát svého domku a přátel, pravidelných hodin jógy a zaběhaných zvyků. Po třech měsících v prezidentském sídle si ale nového života užívá vrchovatě.

„Žije velmi bohatým společenským životem, takže občas musíme plánovat podle jejího programu,“ řekla žertem minulý týden její dcera, první dáma Spojených států Michelle Obamová.

 Jednasedmdesátiletá Marian Robinsonová ovšem většinu svého času věnuje vnučkám, desetileté Malii a o tři roky mladší Sashe. Většinou je doprovází do školy, po vyučování je vyzvedává, hraje si s nimi, pomáhá s domácími úkoly, chodí na školní představení a hlídá je, když rodiče nemají čas. V prostředí Bílého domu také dívky svým otevřeným, věcným chováním pomáhá udržovat při zemi, napsal list The New York Times.

 Na večeři pro manželky a manžele členů Kongresu minulý týden Michelle Obamová ocenila, že její matka pomohla rodině přinést do Bílého domu cosi vzácného, a sice pocit normálnosti v mimořádných časech. Prezidentova tchyně, bývalá úřednice v bance, která si vždy vážila vlastní nezávislosti, si i v Bílém domě našla svůj životní prostor a chrání si své soukromí. O tom, že se v novém domově zabydlela, svědčí i to, že když odchází do své ložnice ve druhém poschodí nad prezidentským bytem, často podle své dcery říká, že jde domů.

Moje děti jsou dobří rodiče, říká první babička USA
 V Bílém domě se prezidentská babička setkává s přáteli z Chicaga, účastní se večeří a koncertů pořádaných její dcerou či navštěvuje představení v Kennedyho centru, kde často usedá do prezidentské lóže a povídá si s umělci.  Jako soukromá osoba, jejíž tvář stále není tak známá, se také může pohybovat po městě bez pozornosti kamer i veřejnosti. Občas si zajde na večeři do místních restaurací, do divadla nebo jen tak na procházku.

 Spisovatelka a washingtonská prominentka Sally Quinnová, která se s Robinsonovou setkala na obědě u manželky senátora Johna Kerryho, ji popsala jako „perfektní babičku“. „Připadalo mi, že je v novém životě spokojená,“ řekla o ní.  „Skutečně jsem,“ přiznala Marian Robinsonová nedávno v časopise Essence. „A víte proč? Protože moje děti jsou dobří rodiče. Pro babičku je to velmi snadné, když jsou děti dobrými rodiči,“ řekla. 

 Původně se jí ale do Washingtonu nechtělo. Michelle Obamové musel s přemlouváním pomoci její bratr, basketbalový trenér Oregonské státní univerzity Craig Robinson. „Moje sestra mi řekla: Musíš si promluvit s maminkou, nechce se stěhovat,“ zavzpomínal v tisku na týdny po loňských prezidentských volbách, kdy se Obamovi chystali do Bílého domu. Na babičce Robinsonové byli Obamovi závislí už během prezidentské kampaně, kdy jim pomáhala s péčí o Malii a Sashu. Bez ní se podle Robinsona nechtěli do Bílého domu stěhovat.

 Nakonec babička souhlasila, alespoň na chvíli, aby pomohla vnučkám zabydlet se v novém domově. Pokud by tam zůstala po celé Obamovo čtyřleté období, byla by první babičkou v Bílém domě na plný úvazek od doby, kdy prezidentské sídlo obývala rodina Harryho Trumana.  „Jsem moc šťastná, že ji tu máme,“ opakuje veřejně Michelle Obamová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...