Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babička na plný úvazek

Magazín

  8:08
WASHINGTON - První babička Spojených států, tchyně prezidenta Baracka Obamy Marian Robinsonová prý původně nechtěla o přestěhování z Chicaga do washingtonského Bílého domu ani slyšet. Nikdy nežila mimo Chicago, odmítala se vzdát svého domku a přátel, pravidelných hodin jógy a zaběhaných zvyků. Po třech měsících v prezidentském sídle si ale nového života užívá vrchovatě.

Prezidentská babička. M. Robinsonová (2. zprava) se v Bílém domě věnuje vnučkám Sashe (vlevo) a Malii, ale i společenskému životu. foto: Reprofoto

„Žije velmi bohatým společenským životem, takže občas musíme plánovat podle jejího programu,“ řekla žertem minulý týden její dcera, první dáma Spojených států Michelle Obamová.

 Jednasedmdesátiletá Marian Robinsonová ovšem většinu svého času věnuje vnučkám, desetileté Malii a o tři roky mladší Sashe. Většinou je doprovází do školy, po vyučování je vyzvedává, hraje si s nimi, pomáhá s domácími úkoly, chodí na školní představení a hlídá je, když rodiče nemají čas. V prostředí Bílého domu také dívky svým otevřeným, věcným chováním pomáhá udržovat při zemi, napsal list The New York Times.

 Na večeři pro manželky a manžele členů Kongresu minulý týden Michelle Obamová ocenila, že její matka pomohla rodině přinést do Bílého domu cosi vzácného, a sice pocit normálnosti v mimořádných časech. Prezidentova tchyně, bývalá úřednice v bance, která si vždy vážila vlastní nezávislosti, si i v Bílém domě našla svůj životní prostor a chrání si své soukromí. O tom, že se v novém domově zabydlela, svědčí i to, že když odchází do své ložnice ve druhém poschodí nad prezidentským bytem, často podle své dcery říká, že jde domů.

Moje děti jsou dobří rodiče, říká první babička USA
 V Bílém domě se prezidentská babička setkává s přáteli z Chicaga, účastní se večeří a koncertů pořádaných její dcerou či navštěvuje představení v Kennedyho centru, kde často usedá do prezidentské lóže a povídá si s umělci.  Jako soukromá osoba, jejíž tvář stále není tak známá, se také může pohybovat po městě bez pozornosti kamer i veřejnosti. Občas si zajde na večeři do místních restaurací, do divadla nebo jen tak na procházku.

 Spisovatelka a washingtonská prominentka Sally Quinnová, která se s Robinsonovou setkala na obědě u manželky senátora Johna Kerryho, ji popsala jako „perfektní babičku“. „Připadalo mi, že je v novém životě spokojená,“ řekla o ní.  „Skutečně jsem,“ přiznala Marian Robinsonová nedávno v časopise Essence. „A víte proč? Protože moje děti jsou dobří rodiče. Pro babičku je to velmi snadné, když jsou děti dobrými rodiči,“ řekla. 

 Původně se jí ale do Washingtonu nechtělo. Michelle Obamové musel s přemlouváním pomoci její bratr, basketbalový trenér Oregonské státní univerzity Craig Robinson. „Moje sestra mi řekla: Musíš si promluvit s maminkou, nechce se stěhovat,“ zavzpomínal v tisku na týdny po loňských prezidentských volbách, kdy se Obamovi chystali do Bílého domu. Na babičce Robinsonové byli Obamovi závislí už během prezidentské kampaně, kdy jim pomáhala s péčí o Malii a Sashu. Bez ní se podle Robinsona nechtěli do Bílého domu stěhovat.

 Nakonec babička souhlasila, alespoň na chvíli, aby pomohla vnučkám zabydlet se v novém domově. Pokud by tam zůstala po celé Obamovo čtyřleté období, byla by první babičkou v Bílém domě na plný úvazek od doby, kdy prezidentské sídlo obývala rodina Harryho Trumana.  „Jsem moc šťastná, že ji tu máme,“ opakuje veřejně Michelle Obamová.
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...