Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Baby friendly' podniky: seznam restaurací, kam můžete s kočárkem

Magazín

  8:00
PRAHA - Nevadí jim dětský křik, na požádání ohřejí lahev se sunarem, k dispozici je přebalovací pult i dětský koutek a matky se tu nesetkají s odsuzujícím pohledem, když potřebují nakojit dítě. Věřte, nebo ne, i taková místa existují. Tyhle podniky jsou označované jako „baby friendly“, tedy otevřené rodinám s malými dětmi.

Kavárna Koala Café foto: koalacafe.cz

Kafé a kakao

Americká 2, Praha 2
"Naše kavárna je baby friendly, její součástí je dětský koutek. Nabízíme možnost pořádání narozeninových oslav, o víkendu tu zase probíhají otevřené programy pro děti - třeba keramika, malování nebo tancování. Nabízíme lehkou a zdravou stravu, smažený řízek s hranolky u nás nenajdete. Spíše kuskus, saláty a slané koláče," shrnuje majitelka Linda Laputka.

Baby friendly kavárna Kafé a Kakao

Kavárna nabízí i dětské menu, jsou tu vítány i maminky s malými dětmi, které v kavárně mohou kojit i přebalit miminko v dětském koutku na lavici. I přebalovací podložku vám tu na požádání půjčí.

Mlsná žirafa

Ke Strašnické 3304/5a, Praha 10
"V Mlsné žirafě máme dětský koutek, nabízíme dětská jídla, je tu k dispozici přebalovací pult. Maminky s malým dítětem tu určitě můžou kojit, tomu se nebráníme," říká obsluha kavárny. Na dětském jídelním lístku jsou menší porce těstovin a sladké palačinky.

Další kavárny pro rodiny s dětmi

  • Divoký matky (Hybešova 2, Praha 8) - klub, komunitní centrum, kavárna pro maminky s dětmi
  • Světluška (Říčanská 23, Brno) - baby kavárna s hernou a nabídkou jídel pro děti
  • Picnic Baby café (Galerie Dvořák, Generála Píky 27, Plzeň) - baby frinedly kavárna s indoorovým hřištěm a prolézacím hradem

Vesmírna

Ve Smečkách 5, Praha 1
"V čajovně je koberec, polštářky, nízké stolečky, stolička na krmení dětí, kapsáře s knížkami a hračkami, pro maminky je k dispozici přebalovací pult a určitě je možné, aby u nás maminky děti kojily," shrnuje manažerka kavárny Daniela Vejvodová. "Čajovna je navíc menší a uzavřená, takže je to příjemný a intimní prostor," dodává.

Kavárna Vesmírna

Pokud jde o jídla pro děti, Vesmírna je vegetariánský podnik, nabízí domácí polévky, zákusky i bezlepkové pokrmy. Většina jídel je vhodná i pro děti. Kavárna obdržela certifikát 'Místo přátelské rodině' a probíhá v ní pracovně tréninkový program pro lidi s mentálním postižením.

Ta kavárna

Na Topolce 2, Praha 4
"V Ta kavárně máme bezbariérový přístup, protože jsme kavárna, kde pracují lidé s tělesním postižením, máme přebalovací pult s nočníkem, je tu i dětský koutek s hračkami," vyjmenovává vedoucí podniku Jiří Kučera. Ta Kavárna nabízí i jídla vhodná pro děti, přesnídávky i bezlepkové pochutiny.

Ta kavárna

Koala Café

Dolnoměcholupská 209/17, Praha 10
"Jsme kompletně vybavení pro rodiny s malými dětmi, ať už hracím prostorem velkým přes 700 metrů čtverečních, tak už nabídkou jídel a pití, dětskými stolky, speciálními mikrovlnnými troubami pro ohřev dětských příkrmů, přebalovacími pulty, nočníky i sníženými pisoáry," vyjmenovává spolumajitelka kavárny Ivana Kyselová.

Kavárna Koala Café

"Maminky u nás běžně děti kojí. Pro děti je připravená i speciální nabídka jídel. Každý den mají na výběr ze dvou polévek, máme i kompletní sortiment přesnídávek, různé typy těstovin, špeclí a rýže se zeleninou a kuřecím masem. Kombinujeme je podle výběru dítěte. Ze sladkých jídel máme třeba lívanečky," dodává Kyselová.

Veselá kavárna

Měřičkova 18, Brno
"Kavárna je přímo uzpůsobena pro rodiny s malými dětmi. Máme hrací koutek s kuličkovým bazénem, dětské stolečky, přebalovací pulty, dětská jídla," shrnuje majitelka Lucie Foretová.

Veselá kavárna v Brně

"O víkendu jsou ve Veselé kavárně akce pro rodiny s dětmi. Představení, karnevaly, diskotéky, vyjmenovává majitelka.

Tipy čtenářů

Pokud můžete doporučit baby friendly podniky, které na seznamu chybí, či máte naopak negativní zkušenosti s chováním personálu restaurace k rodinám s dětmi, dejte nám vědět. Můžete napsat na e-mail internet@lidovky.cz a jako předmět uveďte "Baby friendly" nebo napište příspěvek na Twitteru s hashtagem #babyfriendly.