Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
22. června 2018 6:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Badatel objasnil příběh sedminásobné vdovy, jde asi o rekord

Vdova (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vdova (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PELHŘIMOV Badatel Vladimír Bzdušek ze Slovenska objasnil více než sto let starý příběh slovenské ženy, která se stala sedminásobnou vdovou. Svět zná podle dostupných pramenů jen ženy, které ovdověly maximálně pětkrát. Amatérský historik dnes v Pelhřimově převzal certifikát o registraci své práce do České knihy rekordů.

Na počátku jeho pátrání byl příběh otištěný ve starých amerických novinách. Narazil na něj v roce 2015. Po náročné práci s matrikami a dalšími prameny zřejmě vyvrátil spekulace, že žena byla vražedkyně, řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která Českou knihu rekordů vydává.

Článek z novin otištěný v roce 1880 v americkém městečku Brattleboro měl podle Bzduška na svém webu umístěný muž, který shromažďuje doklady nenávisti žen k mužům. Předpokládal, že sedmkrát ovdovět se dá jen násilně. Podle Bzdušky tomu ale žádné dobové materiály nenasvědčují. Po každém úmrtí následoval nový církevní sňatek bez policejního vyšetřování. „Protože paní Kataríně už žádný certifikát neudělíme, rozhodli jsme se ocenit badatelskou práci pana Bzdušky,“ řekl Marek Katarína Chaszná se narodila v roce 1818. 

Žila ve Vrbovém na západním Slovensku, stejně jako Bzdušek. Poprvé se vdala v roce 1842 za obuvnického mistra Martina Bosáka. Podle matriky zemřel po dvou letech na souchotiny. Posedmé ovdověla v roce 1880. Manželství s hrnčířským mistrem Jozefem Pilátem trvalo jen rok. Katarínu přežil až její osmý manžel Anton Skácil, který pocházel z Tovačova. Zemřel v roce 1895, tři roky po Kataríně.

Slovenský badatel a slovenský příběh se do české rekordmanské přehlídky dostali jen díky tomu, že v Pelhřimově vedou i zahraniční sekci. K českým rekordmanům v rodinných vazbách nebo demografických unikátech patří žena, která má 43 vnoučat nebo žena, která třikrát porodila dvojčata. „Musím se přiznat, že v této oblasti moc nepátráme, a byli bychom proto rádi, kdyby o sobě rekodrmani dali vědět,“ řekl Marek.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.