Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bambusové kolo bude hit. Dobře se udržuje a je lehké

Magazín

  9:48
PRAHA/LUSAKA - „Bamboosero“. Doposud neznámé slovo může zanedlouho označovat nový hit na světových trzích. Jedná se o značku bicyklu, jehož rám je vyroben z bambusu. Kola se již začala vyrábět v afrických zemích Ghaně a Zambii a brzy by se měla začít vyvážet i do Spojených států.

bambusové kolo

„O bambusová kola již projevily zájem stovky zájemců, kteří se táží, kde je bude možné zakoupit... zájem mají kurýři, ale i bohatí sběratelé,“ říká kalifornský cyklistický designér Craig Calfee, který jako první přišel s konceptem bambusového kola – již před dvěma lety. První prototyp dovezl do Ghany na testování v létě 2007.

Bambusové kolo Afričany zaujalo svými vlastnostmi i snadnou údržbou. Oproti klasickým kovovým rámům představuje odlehčený bambusový rám menší zátěž pro cyklistu, více absorbuje otřesy při jízdě, a navíc je kolo snadno udržovatelné. V případě potřeby lze jednoduše část rámu vyměnit za jiný. Bambusový rám také unese větší zátěže, které Afričané na kolech přepravují.Calfee začal nedlouho nato plánovat hromadnou výrobu a k analýze podnikatelského plánu využil i renomovanou poradenskou společnost KPMG. Podle jejích propočtů je při hromadné výrobě produkční cena jednoho bambusového bicyklu pouhých 47 dolarů. Počítal s tím, že tato kola bude prodávat v Africe a později je začne dovážet do Spojených států.Po úspěchu v Ghaně se bambusové bicykly začínají montovat i v Zambii. Výrobu tam inicioval kalifornský podnikatel Vaughn Spethmann. „Přicestovali jsme sem s univerzitním týmem a hráli fotbal proti místním. Po zápase jsme se jich zeptali, co dělají, a oni odpověděli, že nic, že nemají práci... Tak jsme se rozhodli jim dát práci a zároveň vyrábět užitečný produkt.“

Do Spojených států by bambusová kola měla dorazit do konce roku. Prodejní cena rámu by měla být 475 dolarů a smontované kolo by se prodávalo za 900 dolarů.