Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Banksyho výstava přilákala do anglického města 150 tisíc turistů

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná... | foto: Reuters

Neobvyklý zábavní park britského streetartového umělce Banksyho přilákal během pěti týdnů do ospalého jihoanglického městečka Weston-super-Mare více než 150 tisíc návštěvníků. Výstava v bývalém veřejném bazénu parodující zábavní parky přinesla regionu až 20 milionů liber (740 milionů korun), informovala agentura AP.

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná země, odkazuje na velké parky plné atrakcí jako je Disneyland. Kritika komerční zábavy, kapitalismu a konzumu byla hlavním tématem vystavených plastik, na jejichž vzniku se kromě Banksyho podílelo dalších 60 umělců.

Návštěvníci si mohli prohlédnout například sochu koně z kolotoče připravenou k uvaření a odkazující na skandál s koninou v masných výrobcích nebo plastiku lidí na lodi reagující na současnou uprchlickou krizi.

Výrazný anonymní umělec

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v nedalekém anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů.

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná...

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná země.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v nedalekém anglickém...

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v nedalekém anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce.

Brány ponurého parku se zavírají v neděli, na pátečním velkém koncertu u příležitosti konce výstavy vystoupily například členky ruské punkové skupiny Pussy Riot.

Částku, kterou ve městě i celém hrabství utratili návštěvníci Dismalandu, odhadla turistická centrála hrabství Somerset v přepočtu na 740 milionů korun. Banksyho výstava tak prý pomohla na čas oživit zašlý lesk kdysi oblíbené prázdninové destinace Britů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...