27. září 2015 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Banksyho výstava přilákala do anglického města 150 tisíc turistů

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná... | foto: Reuters

Neobvyklý zábavní park britského streetartového umělce Banksyho přilákal během pěti týdnů do ospalého jihoanglického městečka Weston-super-Mare více než 150 tisíc návštěvníků. Výstava v bývalém veřejném bazénu parodující zábavní parky přinesla regionu až 20 milionů liber (740 milionů korun), informovala agentura AP.

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná země, odkazuje na velké parky plné atrakcí jako je Disneyland. Kritika komerční zábavy, kapitalismu a konzumu byla hlavním tématem vystavených plastik, na jejichž vzniku se kromě Banksyho podílelo dalších 60 umělců.

Návštěvníci si mohli prohlédnout například sochu koně z kolotoče připravenou k uvaření a odkazující na skandál s koninou v masných výrobcích nebo plastiku lidí na lodi reagující na současnou uprchlickou krizi.

Výrazný anonymní umělec

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v nedalekém anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů.

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná...

Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná země.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v nedalekém anglickém...

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v nedalekém anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce.

Brány ponurého parku se zavírají v neděli, na pátečním velkém koncertu u příležitosti konce výstavy vystoupily například členky ruské punkové skupiny Pussy Riot.

Částku, kterou ve městě i celém hrabství utratili návštěvníci Dismalandu, odhadla turistická centrála hrabství Somerset v přepočtu na 740 milionů korun. Banksyho výstava tak prý pomohla na čas oživit zašlý lesk kdysi oblíbené prázdninové destinace Britů.

ČTK