30. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bavorsko má novou chloubu: kostel ze sněhu

Sněhový kostel v Mitterfirmiansreutu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhový kostel v Mitterfirmiansreutu. | foto: ČTK

V bavorské obci Mitterfirmiansreut, ležící kousek od českých hranic, byl ve středu večer slavnostně otevřen kostel vyrobený ze sněhu. Turistická atrakce na německé straně Šumavy vznikla i přes nezvykle teplou zimu.

Sněhový kostel dlouhý 26 metrů a široký 11 metrů, který má také 19 metrů vysokou věž, se měl původně otevřít už před Vánoci. Organizátorům v tom ale zabránilo počasí. Další komplikace nastaly i ve financování celého projektu, protože organizátoři neuspěli se žádostí o podporu z fondů Evropské unie.

Ve sněhovém kostele v Mitterfirmiansreutu se budou jednou týdně sloužit bohoslužby.

Ve sněhovém kostele v Mitterfirmiansreutu se budou jednou týdně sloužit bohoslužby.

Sněhový kostel v Mitterfirmiansreutu letos vznikl jako připomínka podobné stavby vytvořené před sto lety. V zimě na přelomu let 1910 a 1911 v obci totiž napadlo tolik sněhu, že se lidé z horské vísky nemohli dostat do kostela v nedalekém Mauthu. Postavili si proto vlastní z materiálu, kterého bylo tehdy všude víc, než jim bylo milé.

První sněhový kostel byl vytvořen po vzoru katedrály v Pasově. Byl to 14 metrů dlouhý, sedm metrů široký a téměř čtyři metry vysoký sněhový chrám se dvěma věžemi, jehož fotografie se tenkrát dostaly i do amerických časopisů.

Sněhový kostel je 26 metrů dlouhý a 11 metrů široký. Má i 19 metrů vysokou věž.

Sněhový kostel je 26 metrů dlouhý a 11 metrů široký. Má i 19 metrů vysokou věž.

Ve sněhovém chrámu v Mitterfirmiansreutu se stejně jako v každém kostele budou jednou týdně sloužit bohoslužby. Jak dlouho zůstane tento svatostánek stát, bude záležet jen na počasí. Jeho předchůdce v roce 1911 vydržel od konce března až do května.

FOTOGALERIE:

Na severu Číny vyrostlo ledové království
Harbin je znám jako jedno z nejchladnějších míst v Číně, léta jsou zde poměrně příjemná, ale zimní teploty často klesají až pod -30°C.

V říši ledu se proměnilo město Harbin na severovýchodě Číny. Ve městě, které patří mezi nejchladnější města na světě, vrcholí přípravy na každoroční ledový festival. Lepší místo pro soutěž tohoto druhu, než je Harbin, těžko najdete. Lednové mrazivé teploty zajišťují účastníkům ideální podmínky.

Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE

Lidovky.cz, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz