Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak nebezpeční jsou doopravdy hroziví klauni?

Magazín

  7:20
LONDÝN - Ať se vám to líbí nebo ne, hysterie kolem zlých klaunů je fenomén, který děsí děti i dospělé na obou stranách Atlantiku. Hroziví klauni, kteří číhají v temných zákoutích, vyzbrojeni nějakou obskurní zbraní, už si vynutili uzavírání škol, způsobili veřejnou paniku a zaměstnávají politiky i policisty.

Zlovolný klaun. (Ilustrační foto) foto: Wikimedia

Pokud byste některého z nich zahlédli, jak se vám plíží pod oknem, měli byste dobrý důvod se bát. Ale jak moc nebezpeční tihle panáci s červeným nosem na gumičce doopravdy jsou? Populární kultura - od odvěkého Batmanova protivníka Jokera až po klauna Pennywise v tománu To Stephena Kinga - nám nepochybně naznačuje, že se v případě klaunů máme důvod bát. A také historie nabízí svůj díl reálných zabijáckých klaunů. Tím zdaleka nejhorším byl John Wayne Gacy, jinak známý jako klaun Pogo, a později Zabijácký klaun. Od ledna 1972 do prosince 1978 zavraždil 33 mladých mužů a dospívajících chlapců, z nichž většinu pohřbil pod svým domem.

Ve stejné době přitom Gacy, který byl dvakrát ženatý, vystupoval jako přátelský klaun Pogo, jenž se staral o zábavu na oslavách, přehlídkách, v dětských nemocnicích - a také při sbírání finančních prostředků pro americkou Demokratickou stranu po celém státě Illinois.

Neexistují ovšem důkazy, že by tento bývalý manažer restaurace rychlého občerstvení páchal vraždy oblečený do klaunského kostýmu. Jeho život ukončila smrtící injekce, když za své hrůzné činy dostal trest smrti.

O více než desetiletí později se ale objevil skutečný klaun-zabiják. Marlene Warrenovou zastřelil klaun, který k jejímu domu na Floridě přišel s květinami a dvěma balónky. Když Warrenová otevřela dveře, klaun ji zastřelil, a pak ujel v autě bez poznávací značky.

Na jednom z balónků, které po sobě na místě činu zanechal, byl nápis: „Jsi nejlepší.“ I po více než 25 letech zůstává tento zločin nevyřešený a totožnost střelce za bílou maskou není známa, upozorňuje BBC.

A totéž platí pro dalšího klauna-zabijáka, který se zapsal do historie. Francisco Rafael Arellano Félix si 18. října 2013 užíval oslavu svých narozenin, které měl mít za šest dní, když ho v mexickém Baja California zastřelil klaun v růžové paruce s kulatým, červeným nosem. Oběť, kterou si vybral, nebyla nijak obyčejná. Čtyřiašedesátiletý muž zastřelený přímo před očima rodiny a přátel, politiků i slavných sportovců, měl svého času pod kontrolou obchod s drogami z Mexika do USA.

V době, kdy ho klaun zastřelil, ale už byl drogový kartel Arellana Félixe hodně oslabený. Klaunův motiv ani důvod, proč zvolil právě tento kostým, zůstávají záhadou.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat