3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak bojovat proti dírám na silnici? Vykoupat se v nich

Výmoly na silnici - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výmoly na silnici - ilustrační foto | foto: vymoly.czReprofoto

BANGKOK Jaký je nejlepší způsob, jak přitáhnout pozornost k nespravené cestě ve vaší čtvrti? Napsat dopis úřadům? Stěžovat si na sociálních sítích? Anebo se do díry v silnici jednoduše posadit a vykoupat se v ní? Ten poslední zmíněný způsob je přesně tím, co se rozhodla udělat bangkocká modelka vystupující pod jménem Palm.

Už měla dost toho, v jakém stavu se nachází silnice, po níž jezdí ke svým příbuzným do provincie Ták. A proto si nasadila koupací čapku a v jedné z děr, které řidičům způsobují neustálé problémy a jsou příčinou dopravních nehod, se protestně vykoupala.

Fotografie jejího kousku se okamžitě rozletěly po sociálních sítích a staly se velkým hitem nejen v Thajsku, ale například také v Číně. A pochopitelně inspirovaly další obyvatele, aby se stejným způsobem pokusili přitáhnout pozornost ke stavu místních silnic.

V louži se tak už vykoupala žena ve žlutých šatech na severovýchodě Thajska, či skupina babiček, které se v jedné obzvlášť velké díře na silnici v severovýchodním Thajsku vykoupaly hromadně. Podle jejich tvrzení místní vláda na tuto silnici ani nesáhla posledních 30 let. Nyní si ale úřady pospíšily se slibem, že silnici nechají opravit - hned, jak skončí období dešťů.

Také protest modelky Palm, jak se zdá, vyvolal žádoucí reakci. Guvernér provincie Ták nařídil odpovědným úřadům, aby bezodkladně silnici opravily. A na facebooku se objevily fotografie, podle nichž se zdá, že práce už skutečně začaly.

Co si neuděláš sám...

Někteří ovšem nejsou ochotní čekat, až se k akci rozhoupou zkostnatělé úřady, a raději se sami pouštějí do díla. Na sociálních sítích si vysloužil značné uznání německý inženýr v důchodu, když jeho thajská manželka zveřejnila fotografie, jak sám opravuje díry v silnici.

„Jsou nebezpečné, občas do nich spadnou motocyklisti, a lidé z okolních domů jim hned běží na pomoc,“ vysvětlila žena, proč se její 76letý manžel Peter stal silničářem-amatérem.

Díry a výtluky v silnicích ale netrápí jenom Thajsko a zdá se, že jejich včasná oprava je celosvětový problém. V loňském roce upoutal pozornost indický umělec, který v jednom ze „silničních rybníčků“ vytvořil sochu krokodýla v životní velikosti.

Na severozápadě Anglie sáhl jiný pouliční umělec po odlišném - a o něco kontroverznějším - způsobu, jak upozornit na stav silnic. Kolem každé díry v cestě se rozhodl namalovat graffiti v podobě penisů.

Tento přístup ale městská rada v Bury, kde se jeho malůvky objevily, nepřijala s příliš velkým nadšením. Podle jejího prohlášení jsou kresby „obscénní, pitomé a urážlivé“.

„Malování obscenit kolem děr na silnici se nepostará o jejich rychlejší opravu, ale bude jen znamenat plýtvání cenným časem a prostředky na odstraňování těch malůvek,“ dodala rada.

Patrně by se jí víc líbil přístup „gerilového zahradníka“ Stevena Wheena, který už šest let instaluje v dírách na londýnských silnicích malé umělé zahrádky.

ČTK