14. února 2010 8:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Během brazilského karnevalu zakázali poslouchat rap a funk

Karneval v Rio de Janeiru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karneval v Rio de Janeiru | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Starosta brazilského města Sao Lourenco v jihovýchodním státě Minas Gerais zakázal po dobu karnevalových oslav, které po celé zemi začaly v pátek, pouštět funk nebo rap. Televizi Globo starosta José Neto vysvětlil, že nechce během karnevalu v ulicích muziku, která propaguje násilí a nerespektování autorit. Chránit naopak chce tradiční karnevalovou hudbu, jakou je především samba, píše dnes agentura Reuters.

Kdokoli, kdo bude během karnevalu přistižen, jak pouští funk - dunivý rytmus doplněný často textem se sexuálním obsahem, který má původ ve slumech Rio de Janeira - anebo rap, ho bude muset vypnout. Jinak mu hrozí zatčení a až šest měsíců vězení, varoval starosta.

Brazilský hudební styl funk, který je odlišný od americké muziky stejného jména, byl dlouhodobě trnem v oku policii i úřadům v Riu kvůli svému propojení s gangy ovládajícími jednotlivé slumy. Tyto gangy často zneužívaly hudební večírky k prodeji drog. Funk si ale vydobyl své místo mezi brazilským mainstreamem a postupně pronikl i do Evropy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!