14. prosince 2006 14:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Belgičany vyděsil dokument o rozpadu země

Belgie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgie | foto: Reprofoto

BRUSEL Vlámská část Belgie se oddělila od Valonů, král uprchl ze země a geodeti už začali vytyčovat nové hranice. Tyto šokující zprávy se dozvěděli belgičtí diváci, kteří si ve středu večer pustili televizi.

Ve zpravodajském pořadu kanálu veřejnoprávní frankofonní televize RTBF hlasatel v přímém přenosu oznámil, že král uprchl ze země a nabídl záběry z demonstrací před vlámským parlamentem, stejně jako reakce analytiků a občanů. V zemi, kterou již desetiletí zmítá rivalita mezi Vlámy a Valony, pořad uhodil na citlivou notu a nebyl zdaleka nepravděpodobný.

Šlo však o dokonale natočenou fikci a divák dlouho neměl, čeho se chytit. Oproti běžnému pořadu bylo jen v horním rohu obrazovky malé logo, na němž muž vede psa na obojku. Později se objevila na informační lišta naznačující, že může jít o fikci.

Ale stovkám diváků to nestačilo, protože zaplavili ústřednu telefonáty. Jistá si nebyla ani některá velvyslanectví a volala také. Dočasně se zhroutila i webová stránka RTBF.

Jako Válka světů
Pořad prezentoval rozhovory s akademiky, politiky a umělci, kteří byli autenticky v šoku z rozpadu státu. Stejně tak přinesl záběry z vrtulníku, z jehož paluby geodeti vytyčovali nové hranice, a šoty automobilové fronty na bruselské letiště.

Pořad se inspiroval slavnou rozhlasovou inscenací Války světů Orsona Wellese, která v roce 1938 vyvolala v USA paniku z fiktivní invaze Marťanů. Belgické televizi se podařilo dosáhnout takové autenticity, že mluvčí premiéra Guy Verhofstadta hovořil o "špatném vtipu, který ukazuje špatný vkus". Veřejnoprávní televize by podle něj měla přesně informovat a ne "vytvářet zmatky".

Předsedkyně belgického Senátu Anne-Marie Lizinová prohlásila, že pořad "vytváří katastrofální image země". A "nepřijatelný" byl i pro valonského premiéra Elia di Rupa.

Šéf zpravodajství RTBF Yves Thiran se hájil tím, že důležitá debata o budoucnosti země by měla překročit akademické kruhy. Chceme, aby na toto téma byla veřejná debata, řekl Thiran o pořadu, který televize připravovala rok.

Belgie je rozdělená na asi šest milionů holandsky mluvících Vlámů a asi 4,5 milionu frankofonních Valonů. Obě části země jsou navzájem relativně izolované. I když většina Vlámů zatím není pro rozdělení země, separatistická strana Vlámský zájem získala ve volbách do regionálního parlamentu v roce 2004 čtvrtinu hlasů.

Lidové noviny, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz