Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Belgická zahrada slaví, smradlavá 'megakytka' nalákala davy

Květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský - přilákala davy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský - přilákala davy | foto: ČTK

Vedení botanické zahrady v belgickém Meise si může mnout ruce. Ani ne po třech letech zde opět vykvetla květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský (Amorphophallus titanum). Nepřekvapí zřejmě, že pozoruhodné lákadlo do Meise přitáhlo nezvyklé zástupy návštěvníků. Gigant není zajímavý jen rozměry, ale i zničujícím zápachem, který hlavně v první den svého květu produkuje.

"Během první noci, kdy kvete, je zápach šílený. Je to smrad shnilého masa, shnilých ryb. V přírodě to má přitáhnout opylovače, včely či mouchy na Sumatře, které pak tuto květinu opylují v jejím přirozeném místě výskytu," řekl Českému rozhlasu mluvčí zahrady Koen Es.

Zvláštností květiny, jejíž belgický exemplář dosáhl výšky 232 centimetrů, je i to, že kvete jen velmi zřídka. "Kvete jen 72 hodin, to také přitahuje množství lidí, pak (květ) rychle odejde," poznamenal Es, který v uplynulých dnech společně s kolegy vyřizoval desítky žádosti médií o rozhovor.

Květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský - přilákala davy

"Botanicky řečeno jde o květenství, protože obsahuje množství květů uvnitř květenství...ale stále je to působivé a největší na světě," řekl evidentně pyšný pracovník botanické zahrady ležící kousek od belgické metropole Bruselu ve vlhkostí prosyceném tropickém skleníku. V něm se udržuje teplota na minimální hodnotě 25 stupňů Celsia, vlhkost nesmí klesnout pod 95 procent.

Na 'smradlavku' se stojí fronta
O tom, že jde o velké lákadlo na návštěvníky, se zahrada přesvědčila už v roce 2008. Tehdy jí "smradlavka" vykvetla poprvé a během tří dnů přitáhla 8000 lidí, což je více než desetinásobek normální návštěvnosti. A letos tomu nebylo jinak, během prvních dvou dnů speciálně za zmijovcem zamířily do Meise tisíce lidí. I dnes ráno před skleníkem stála menší fronta, což jinak rozhodně není běžná věc.

"Samozřejmě, přišla jsem hlavně kvůli ní," řekla Evelyne Gathoyeová z Bruselu. "Hodně se o ní tady mluví. Kvete jen chvíli a je zcela výjimečná," podotkla. "Jen je škoda, že už není tolik cítit ten zápach," řekl. "Ale to vlastně nevadí, i tak je krásná," dodala vzápětí s úsměvem.

Otázkou je, kdy se příště na její masivní květ budou moci návštěvníci zahrady v Meise podívat. Normálně totiž podle Ese kvete jen zhruba jednou za tři až osm let.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!