Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Belgická zahrada slaví, smradlavá 'megakytka' nalákala davy

Magazín

  16:12
Vedení botanické zahrady v belgickém Meise si může mnout ruce. Ani ne po třech letech zde opět vykvetla květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský (Amorphophallus titanum). Nepřekvapí zřejmě, že pozoruhodné lákadlo do Meise přitáhlo nezvyklé zástupy návštěvníků. Gigant není zajímavý jen rozměry, ale i zničujícím zápachem, který hlavně v první den svého květu produkuje.

Květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský - přilákala davy foto: ČTK

"Během první noci, kdy kvete, je zápach šílený. Je to smrad shnilého masa, shnilých ryb. V přírodě to má přitáhnout opylovače, včely či mouchy na Sumatře, které pak tuto květinu opylují v jejím přirozeném místě výskytu," řekl Českému rozhlasu mluvčí zahrady Koen Es.

Zvláštností květiny, jejíž belgický exemplář dosáhl výšky 232 centimetrů, je i to, že kvete jen velmi zřídka. "Kvete jen 72 hodin, to také přitahuje množství lidí, pak (květ) rychle odejde," poznamenal Es, který v uplynulých dnech společně s kolegy vyřizoval desítky žádosti médií o rozhovor.

Květina s údajně největším květem na světě - zmijovec titánský - přilákala davy

"Botanicky řečeno jde o květenství, protože obsahuje množství květů uvnitř květenství...ale stále je to působivé a největší na světě," řekl evidentně pyšný pracovník botanické zahrady ležící kousek od belgické metropole Bruselu ve vlhkostí prosyceném tropickém skleníku. V něm se udržuje teplota na minimální hodnotě 25 stupňů Celsia, vlhkost nesmí klesnout pod 95 procent.

Na 'smradlavku' se stojí fronta
O tom, že jde o velké lákadlo na návštěvníky, se zahrada přesvědčila už v roce 2008. Tehdy jí "smradlavka" vykvetla poprvé a během tří dnů přitáhla 8000 lidí, což je více než desetinásobek normální návštěvnosti. A letos tomu nebylo jinak, během prvních dvou dnů speciálně za zmijovcem zamířily do Meise tisíce lidí. I dnes ráno před skleníkem stála menší fronta, což jinak rozhodně není běžná věc.

"Samozřejmě, přišla jsem hlavně kvůli ní," řekla Evelyne Gathoyeová z Bruselu. "Hodně se o ní tady mluví. Kvete jen chvíli a je zcela výjimečná," podotkla. "Jen je škoda, že už není tolik cítit ten zápach," řekl. "Ale to vlastně nevadí, i tak je krásná," dodala vzápětí s úsměvem.

Otázkou je, kdy se příště na její masivní květ budou moci návštěvníci zahrady v Meise podívat. Normálně totiž podle Ese kvete jen zhruba jednou za tři až osm let.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...