Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Belgie povolila sexuálnímu vrahovi eutanazii. Za mřížemi trpí

Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | foto: Shutterstock

BRUSEL Belgický sexuální delikvent, odsouzený za vraždy a znásilnění na doživotí, si v tříleté právní bitvě nakonec vybojoval právo zemřít. A sice z rukou lékařů, kteří mají v příštích dnech či týdnech ukončit vězňovo "nesnesitelné psychické utrpení" za mřížemi. Oznámil to vězňův advokát.

V převážně katolické Belgii je eutanazie legální od roku 2002, vězňův případ je však podle médií první svého druhu. V království, stejně jako v jiných členských zemích Evropské unie, neexistuje trest smrti.

Jediná vycházka za 30 let

Frank Van Den Bleeken (52) žije za mřížemi už skoro 30 let. Vězení opustil jen jedinkrát, kvůli matčině pohřbu. Argumentuje, že vyhlídky na propuštění nemá, protože není s to kontrolovat své násilnické sexuální pudy a zůstává nebezpečný pro společnost. Současně už čtyři roky tvrdí, že "už nemůže dál takto žít" a že "nedokáže snášet další utrpení", uvedl vězňův advokát Jos Vander Velpen v televizi.

"Jsem lidskou bytostí. Ať jsem spáchal cokoliv, zůstávám lidskou bytostí. Proto mi umožněte eutanazii," vysvětlil sám Van Den Bleeken, stěžující si na nesnesitelná duševní muka za mřížemi.

Do Holandska ho nepustili

Vězeň žádal ministerstvo spravedlnosti, aby mu buď poskytlo náležitou psychiatrickou péči ve specializovaném středisku v Nizozemsku, anebo povolilo eutanazii. Belgická justice však usoudila, že ministerstvo nemá pravomoc předat vězně do péče nizozemské instituce, i když obdobný ústav v Belgii dosud neexistuje. Současně podle lékařů a psychiatrů vězeň splňuje podmínky stanovené zákonem pro vykonání eutanazie. Případ tak podle advokáta po třech letech dospěl k rozuzlení.

Van Den Bleeken má být brzy převezen z vězení do nemocnice, kde se eutanazie odehraje. "Bruselský odvolací soud zveřejní své rozhodnutí 29. září, ale to jen potvrdí dohodu uzavřenou mezi (vězněm) Frankem Van Den Bleekenem a ministerstvem spravedlnosti, které akceptovalo, že vězeň bude převezen do nemocnice, kde bude eutanazie vykonána," napsal list La Libre Belgique. "Ale nemohu říci, kdy či kde se tak stane," dodal advokát Vander Velpen podle BBC.

Odcházet nyní mohou i děti

Během 12 let od legalizace eutanazie v zemi počet případů rok od roku stoupá. Loni tuto cestu odchodu ze života zvolilo 1807 Belgičanů, o čtvrtinu více oproti předchozímu roku. Většinou jde o smrtelně nemocné lidi ve vysokém věku, ale stávají se i případy, které budí spory o uplatňování zákona.

Loni v lednu média referovala o smrti dvou čtyřicátníků, dvojčat, kteří se rozhodli pro eutanazii kvůli genetické vadě hrozící, že po ohluchnutí i oslepnou. V říjnu následoval transsexuál, který si přál zemřít po několika neúspěšných operací zaměřených na změnu pohlaví. Letos v únoru se pak Belgie stala prvou zemí na světě, která se rozhodla umožnit eutanazii i nevyléčitelně nemocným dětem.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ANALYTIK PRO AUTOMOTIVE - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč