Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Belgie povolila sexuálnímu vrahovi eutanazii. Za mřížemi trpí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Belgický sexuální delikvent, odsouzený za vraždy a znásilnění na doživotí, si v tříleté právní bitvě nakonec vybojoval právo zemřít. A sice z rukou lékařů, kteří mají v příštích dnech či týdnech ukončit vězňovo "nesnesitelné psychické utrpení" za mřížemi. Oznámil to vězňův advokát.

V převážně katolické Belgii je eutanazie legální od roku 2002, vězňův případ je však podle médií první svého druhu. V království, stejně jako v jiných členských zemích Evropské unie, neexistuje trest smrti.

Jediná vycházka za 30 let

Frank Van Den Bleeken (52) žije za mřížemi už skoro 30 let. Vězení opustil jen jedinkrát, kvůli matčině pohřbu. Argumentuje, že vyhlídky na propuštění nemá, protože není s to kontrolovat své násilnické sexuální pudy a zůstává nebezpečný pro společnost. Současně už čtyři roky tvrdí, že "už nemůže dál takto žít" a že "nedokáže snášet další utrpení", uvedl vězňův advokát Jos Vander Velpen v televizi.

"Jsem lidskou bytostí. Ať jsem spáchal cokoliv, zůstávám lidskou bytostí. Proto mi umožněte eutanazii," vysvětlil sám Van Den Bleeken, stěžující si na nesnesitelná duševní muka za mřížemi.

Do Holandska ho nepustili

Vězeň žádal ministerstvo spravedlnosti, aby mu buď poskytlo náležitou psychiatrickou péči ve specializovaném středisku v Nizozemsku, anebo povolilo eutanazii. Belgická justice však usoudila, že ministerstvo nemá pravomoc předat vězně do péče nizozemské instituce, i když obdobný ústav v Belgii dosud neexistuje. Současně podle lékařů a psychiatrů vězeň splňuje podmínky stanovené zákonem pro vykonání eutanazie. Případ tak podle advokáta po třech letech dospěl k rozuzlení.

Van Den Bleeken má být brzy převezen z vězení do nemocnice, kde se eutanazie odehraje. "Bruselský odvolací soud zveřejní své rozhodnutí 29. září, ale to jen potvrdí dohodu uzavřenou mezi (vězněm) Frankem Van Den Bleekenem a ministerstvem spravedlnosti, které akceptovalo, že vězeň bude převezen do nemocnice, kde bude eutanazie vykonána," napsal list La Libre Belgique. "Ale nemohu říci, kdy či kde se tak stane," dodal advokát Vander Velpen podle BBC.

Odcházet nyní mohou i děti

Během 12 let od legalizace eutanazie v zemi počet případů rok od roku stoupá. Loni tuto cestu odchodu ze života zvolilo 1807 Belgičanů, o čtvrtinu více oproti předchozímu roku. Většinou jde o smrtelně nemocné lidi ve vysokém věku, ale stávají se i případy, které budí spory o uplatňování zákona.

Loni v lednu média referovala o smrti dvou čtyřicátníků, dvojčat, kteří se rozhodli pro eutanazii kvůli genetické vadě hrozící, že po ohluchnutí i oslepnou. V říjnu následoval transsexuál, který si přál zemřít po několika neúspěšných operací zaměřených na změnu pohlaví. Letos v únoru se pak Belgie stala prvou zemí na světě, která se rozhodla umožnit eutanazii i nevyléčitelně nemocným dětem.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...