15. ledna 2008 11:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Belmondo opět na place

PAŘÍŽ Slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo po skoro osmileté přestávce zaviněné mozkovou mrtvicí znovu předstupuje před kameru. Bude hrát hlavní roli ve filmu režiséra Francise Hustera Un homme et son chien (Muž a jeho pes). Oznámil to včerejší deník Le Parisien.

Producent filmu Jean-Louis Livi deníku řekl, že Belmondo je ve formě a na novou roli se připravoval „s nadšením jako zamlada“. Natáčení má trvat deset týdnů.

Ve filmu se objeví i známí herci Max von Sydow a Pierre Mondy. Jde o nové zpracování látky filmu Umberto D., který v roce 1951 natočil italský režisér Vittorio De Sica. Jde o příběh starého muže, jehož jediným společníkem je pes.

Belmondovi bude v dubnu 75 let. Před kamerou stál naposledy v roce 2000 - a to ve filmu Amazonka. O rok později ho postihla mozková mrtvice a herec, který se nenechával ani v nejkrkolomnějších scénách zastupovat kaskadérem, ochrnul na pravou polovinu těla a ztratil řeč. Díky své vůli i péči lékařů opět mluví a chodí, i když o holi. Zotavil se i z pozdější zlomeniny krčku stehenní kosti.

Belmondo, v rodné Francii též přezdívaný jako Bébel, se narodil 9. dubna 1933 známému francouzskému sochaři Paulovi Belmondovi. Jelikož výtvarný talent po otci příliš nezdědil, začal se věnovat herectví. Jeho zlomovou rolí byla postava Michela Poiccarda alias Laszla Kovacse ve filmu U konce s dechem Jeana Luca Godarda z roku 1960. Tato role z něj učinila jednoho z hlavních představitelů francouzské nové vlny. Rolí Adriena Dufourqueta ve filmu Muž z Ria (1964) se začal přeorientovávat na komerční produkce, především komedie a akční filmy. S přibývajícími lety dával přednost spíše divadlu, kde se setkal s nebývalým úspěchem.
Po vzoru Alaina Delona založil vlastní produkční společnost Cerito, nazvanou podle dívčího jména jeho babičky. V roce 1989 byl za svůj výkon ve filmu Cesta zhýčkaného dítěte oceněn Cesarem. Zároveň je držitelem Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského státního vyznamenání.

Belmondo žije se svou druhou ženou Natty, se kterou má čtyřletou dceru. Z prvního manželství má syna Paula a dceru Florence, dcera Patricie tragicky zemřela v roce 1994 při požáru.
lk, čtk

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)