Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlínský zámek dle Itala

Magazín

  10:15
BERLÍN - Stavba berlínského městského zámku, jenž má nahradit komunistický Palác republiky, získala konkrétní obrysy. Porota složená z odborníků a politiků oficiálně vybrala vítěze architektonické soutěže. Stal se jím málo známý italský profesor architektury Francesco Stella. Zámek bude stát v místech původního sídla pruských králů a později německých císařů, nebude však jeho pouhou kopií.

Berlínský městský zámek. Předseda poroty V. Lampugnani a ministr W. Tiefensee (zleva) představují model vítězného projektu. foto: AFP

Původní zámek byl do svého zničení na konci druhé světové války dominantou Berlína a také jeho největší stavbou. Do obnoveného zámku by měly být zabudovány tři ze čtyř původních barokních fasád ze zámku Hohenzollernů, jenž byl v roce 1950 definitivně srovnán se zemí.

Podle koncepce, kterou Spolkový sněm schválil už v roce 2002, smí architekti pouze s východní stranou paláce naložit podle své fantazie. S výstavbou by se mělo začít již v roce 2010 a měla by trvat celkem tři roky.

Náklady na stavbu dosáhnou pěti set padesáti dvou milionů eur (zhruba čtrnáct miliard korun). V budově s užitnou plochou o rozloze čtyřiceti metrů čtverečních má sídlit takzvané Humboldtovo fórum, kulturní a vědecká instituce s muzejními sbírkami, vědeckými archivy Humboldtovy univerzity a knihovnou.

Socialistickou stavbu Paláce republiky zamořil azbest
V porotě, která vybírala vítězný projekt, zasedli ministři infrastruktury a kultury Wolfgang Tiefensee a Bernd Neumann i renomovaní architekti David Chipperfield, Vittorio Lampugnani nebo Hans-Günter Merz. Zástupkyně hlavního spolkového města Regula Lüscherová rozhodnutí poroty uvítala. „Vítězný návrh Franceska Stelly je ukázkou přesvědčivé obnovy bývalého zámku, neboť tu je návaznost mezi fasádou a vnitřní organizací,“ uvedla Lüscherová.

Z budoucího staveniště dnes trčí poslední torza někdejšího Paláce republiky, do něhož se vešel koncertní sál, východoněmecký parlament, restaurace i galerie. Kvůli zamoření azbestem postupná demolice trvá už přes dva roky.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...