Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlínský zámek dle Itala

Magazín

  10:15
BERLÍN - Stavba berlínského městského zámku, jenž má nahradit komunistický Palác republiky, získala konkrétní obrysy. Porota složená z odborníků a politiků oficiálně vybrala vítěze architektonické soutěže. Stal se jím málo známý italský profesor architektury Francesco Stella. Zámek bude stát v místech původního sídla pruských králů a později německých císařů, nebude však jeho pouhou kopií.

Berlínský městský zámek. Předseda poroty V. Lampugnani a ministr W. Tiefensee (zleva) představují model vítězného projektu. foto: AFP

Původní zámek byl do svého zničení na konci druhé světové války dominantou Berlína a také jeho největší stavbou. Do obnoveného zámku by měly být zabudovány tři ze čtyř původních barokních fasád ze zámku Hohenzollernů, jenž byl v roce 1950 definitivně srovnán se zemí.

Podle koncepce, kterou Spolkový sněm schválil už v roce 2002, smí architekti pouze s východní stranou paláce naložit podle své fantazie. S výstavbou by se mělo začít již v roce 2010 a měla by trvat celkem tři roky.

Náklady na stavbu dosáhnou pěti set padesáti dvou milionů eur (zhruba čtrnáct miliard korun). V budově s užitnou plochou o rozloze čtyřiceti metrů čtverečních má sídlit takzvané Humboldtovo fórum, kulturní a vědecká instituce s muzejními sbírkami, vědeckými archivy Humboldtovy univerzity a knihovnou.

Socialistickou stavbu Paláce republiky zamořil azbest
V porotě, která vybírala vítězný projekt, zasedli ministři infrastruktury a kultury Wolfgang Tiefensee a Bernd Neumann i renomovaní architekti David Chipperfield, Vittorio Lampugnani nebo Hans-Günter Merz. Zástupkyně hlavního spolkového města Regula Lüscherová rozhodnutí poroty uvítala. „Vítězný návrh Franceska Stelly je ukázkou přesvědčivé obnovy bývalého zámku, neboť tu je návaznost mezi fasádou a vnitřní organizací,“ uvedla Lüscherová.

Z budoucího staveniště dnes trčí poslední torza někdejšího Paláce republiky, do něhož se vešel koncertní sál, východoněmecký parlament, restaurace i galerie. Kvůli zamoření azbestem postupná demolice trvá už přes dva roky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat