Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlusconimu vadí socha Marta bez penisu. Chce mu úd navrátit

Magazín

  10:40
Italskému premiérovi Silviu Berlusconimu došla trpělivost. Vadí mu, že v paláci Chigi, sídle italské vlády, musí stále chodit kolem sochy Marta bez penisu a sochy Venuše bez paže, nařídil, aby jim byly jejich údy navráceny.

Sochy před a po kosmetické úpravě. Odborníci změnu označují za nevkusnou a neestetickou. foto: Reuters

Informoval o tom italský deník La Repubblica. Podle listu je to v příkrém rozporu s velmi přísnými italskými pravidly restaurování historických uměleckých objektů.

Skupina mramorových soch, umístěná od února ve sloupořadí paláce Chigi, se ostatně dočkala dalšího poněkud netradičního zacházení: byla instalována před velmi kýčovité azurově modré pozadí poseté obláčky. To je dílo Berlusconiho osobního architekta Maria Catalana.

Silvio Berlusconi

Tato skupina soch pocházejících z roku 175 našeho letopočtu, vysokých 2,28 metru a dohromady vážících 1,4 tuny, byla nalezena v roce 1918 v Ostii u Říma. Představuje boha války s rysy císaře Marka Aurelia a bohyni lásky s tváří jeho manželky Faustiny.

Již převoz soch z římského muzea Diokleciánových lázní do paláce, kde pracuje Berlusconi, vyvolal jistý rozruch, protože tak veřejnost přišla o možnost tato díla si přihlížet. Dohoda však stanoví, že sochy budou po skončení jeho funkčního období v roce 2013 do muzea navráceny.

"Estetický" zásah, který výslovně žádali premiér a jeho architekt, je zcela v rozporu s přísnými italskými pravidly restaurování. Podle nich nemá restaurování diváka poplést, naopak má být jasně vidět, co je původní a co bylo restaurováno. "Proč sochy v Číně vypadají jako nové, zatímco těm našim chybějí hlavy a ruce?" tázal se podle listu La Repubblica Berlusconi, když byly sochy do paláce přivezeny.

Sochy po navrácení údů

V době, kdy byl ministerstvu kultury na příští rok drasticky snížen o 46 procent rozpočet na udržování kulturního dědictví, vyvolaly náklady na tuto "estetickou operaci" ve výši 70.000 eur (1,7 milionu Kč) polemiku. Opoziční levicová Demokratická strana vyčetla ministru kultury Sandru Bondimu, že ustoupil "rozmarům a bláhovým nápadům" premiéra.

Ministerstvo kultury v reakci na to napsalo, že sochy byly restaurovány za použití nejnovějších metod, které byly poprvé aplikovány na díla z antického období při plném respektování pravidel restaurování. Berlusconiho architekt se hájil, že protézy na sochách jsou odstranitelné. "Jde o rekonstrukci v souladu s těmi pravidly, podle nichž má socha vypadat tak, jak byla vytvořena," prohlásil.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat