Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Berlusconimu vadí socha Marta bez penisu. Chce mu úd navrátit

Sochy před a po kosmetické úpravě. Odborníci změnu označují za nevkusnou a neestetickou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sochy před a po kosmetické úpravě. Odborníci změnu označují za nevkusnou a neestetickou. | foto: Reuters

Italskému premiérovi Silviu Berlusconimu došla trpělivost. Vadí mu, že v paláci Chigi, sídle italské vlády, musí stále chodit kolem sochy Marta bez penisu a sochy Venuše bez paže, nařídil, aby jim byly jejich údy navráceny.

Informoval o tom italský deník La Repubblica. Podle listu je to v příkrém rozporu s velmi přísnými italskými pravidly restaurování historických uměleckých objektů.

Skupina mramorových soch, umístěná od února ve sloupořadí paláce Chigi, se ostatně dočkala dalšího poněkud netradičního zacházení: byla instalována před velmi kýčovité azurově modré pozadí poseté obláčky. To je dílo Berlusconiho osobního architekta Maria Catalana.

Silvio Berlusconi

Tato skupina soch pocházejících z roku 175 našeho letopočtu, vysokých 2,28 metru a dohromady vážících 1,4 tuny, byla nalezena v roce 1918 v Ostii u Říma. Představuje boha války s rysy císaře Marka Aurelia a bohyni lásky s tváří jeho manželky Faustiny.

Již převoz soch z římského muzea Diokleciánových lázní do paláce, kde pracuje Berlusconi, vyvolal jistý rozruch, protože tak veřejnost přišla o možnost tato díla si přihlížet. Dohoda však stanoví, že sochy budou po skončení jeho funkčního období v roce 2013 do muzea navráceny.

"Estetický" zásah, který výslovně žádali premiér a jeho architekt, je zcela v rozporu s přísnými italskými pravidly restaurování. Podle nich nemá restaurování diváka poplést, naopak má být jasně vidět, co je původní a co bylo restaurováno. "Proč sochy v Číně vypadají jako nové, zatímco těm našim chybějí hlavy a ruce?" tázal se podle listu La Repubblica Berlusconi, když byly sochy do paláce přivezeny.

Sochy po navrácení údů

V době, kdy byl ministerstvu kultury na příští rok drasticky snížen o 46 procent rozpočet na udržování kulturního dědictví, vyvolaly náklady na tuto "estetickou operaci" ve výši 70.000 eur (1,7 milionu Kč) polemiku. Opoziční levicová Demokratická strana vyčetla ministru kultury Sandru Bondimu, že ustoupil "rozmarům a bláhovým nápadům" premiéra.

Ministerstvo kultury v reakci na to napsalo, že sochy byly restaurovány za použití nejnovějších metod, které byly poprvé aplikovány na díla z antického období při plném respektování pravidel restaurování. Berlusconiho architekt se hájil, že protézy na sochách jsou odstranitelné. "Jde o rekonstrukci v souladu s těmi pravidly, podle nichž má socha vypadat tak, jak byla vytvořena," prohlásil.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!