23. června 2019 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Betlém vydal další ze svých tajemství. V chrámu Narození Páně se našla byzantská křtitelnice

Byzantskou křtitelnici objevili vědci v chrámu Narození Páně v Betlémě na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byzantskou křtitelnici objevili vědci v chrámu Narození Páně v Betlémě na... | foto: ČTK

Jeruzalém Byzantskou křtitelnici objevili vědci v chrámu Narození Páně v Betlémě na Západním břehu Jordánu. Oznámila to v sobotu palestinská městská správa. Nález, za nímž se sjíždějí experti z řady zemí světa, by měl rozšířit informace o místě, které je podle biblických pramenů rodištěm Ježíše Krista.

Křtitelnice byla v kostele uložena pod větší nádobou, o jejíž existenci vědci věděli. Chrám Narození Páně vyhlásilo v roce 2013 UNESCO za součást světového kulturního dědictví, nedávno byla dokončena jeho rozsáhlá oprava.

Odborníci nález datovali do pátého či šestého století. Proč o křtitelnici není zmínka v žádném historickém dokumentu, není zatím jasné.

Palestinský Betlém každoročně navštěvují miliony turistů. Většina města se ale ocitla za betonovou bariérou postavenou Izraelci po obvodu Západního břehu Jordánu. Při příchodu návštěvníci musejí procházet izraelskými hlídkami.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!