Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezdomovci bojují o svoji šanci a o účast na MS

Magazín

  14:24
PRAHA - O šanci reprezentovat Českou republiku na světovém fotbalovém šampionátu bezdomovců (Homeless World Cup), který se uskuteční koncem srpna v Paříži, v pátek v Praze bojovalo téměř stovka fotbalistů bez domova. Národní kvalifikace se účastní devět týmů, kromě sportovců z metropole přijeli například fotbalisté z Pardubic, Hradce Králové či Rumburku.

Kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale bezdomovců foto: ČTK

"Vybíráme reprezentaci. Vítězný tým dá čtyři hráče a zbytek vybereme my na základě výkonu. Chceme, aby měl šanci každý," řekl organizátor turnaje a manažer reprezentace bezdomovců Josef Šedivý.

Atmosféra fotbalového kotle
Národním kolem fotbalové soutěže žilo veřejné hřiště v Masné ulici na Starém Městě. Sportovce a jejich týmy přišlo podpořit i několik jejich přátel, kteří se přes malý počet snažili navodit správnou atmosféru fotbalového "kotle".

Seděli na lavičkách obklopených igelitovými taškami obsahujícími jejich veškerý majetek a povzbuzovali je hlasitým skandováním, pískáním a troubením na umělohmotné trumpety; sílu si dodávali popíjením laciného vína z láhve, která mezi nimi kolovala.

Mistrovství světa ve fotbale bezdomovců

Mistrovství světa týmů bezdomovců se koná od roku 2003; čeští účastníci mají podle Šedivého možnost změřit své síly se zahraničními fotbalisty již popáté. Ze zkušenosti odborníků pomáhajících bezdomovcům vyplývá, že právě fotbal je pro mnohé lidi bez domova ideálním způsobem k opětovnému začlenění do společnosti.

"Když mají před sebou nějaký cíl, motivuje je to," uvedl Šedivý. "A možnost mít na sobě reprezentační dres a reprezentovat Českou republiku, to je pro ně velká motivace. Pár z nich jsem už viděl brečet, když to dokázali," zavzpomínal.

K účasti na světovém šampionátu přitom bezdomovcům nestačí pouze dobře kopat do míče. "Musí na sobě zapracovat a začít řešit svou situaci," uvedl Šedivý.

Druhá šance
Nezbývá jim proto, než si vyřídit doklady a s pomocí organizátorů se pokusit najít bydlení. "Jde o to, aby do Paříže odjížděli s výhledem na uspokojivější budoucnost. Hraje tam 60 týmů z celého světa, takže uvidí, že na tom nejsou tak špatně, jako třeba kluci z Afriky," míní.

Paradoxně je tak podle Šedivého bezdomovecký fotbal jediným sportovním odvětvím, kde je cílem "funkcionářů" mít co nejmenší členskou základnu. "Já si myslím, že se nám to daří a že hráčů by mohlo čím dál víc ubývat," konstatoval.

Řadě lidí, kteří za Česko hráli v minulých letech v Kodani, Melbourne, Miláně a Riu de Janeiro, se proto podle něj už podařilo najít si své místo ve společnosti. "Většinu bývalých reprezentantů byste už na ulici vůbec nepoznal," dodal Šedivý.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...