23. ledna 2010 18:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Běžec šel nakoupit. A v garáži hypermarketu doběhl druhý v maratonu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Richard Unverdorben

ČESKÉ BUDĚJOVICE Podzemí českobudějovického obchodního centra dnes přilákalo 95 běžců milujících dlouhé tratě. Při třetím ročníku unikátního maratonu kroužili v 63 okruzích dlouhých 666 metrů na parkovišti Mercury centra, které leží čtyři metry pod zemí. Závodníky z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska kromě nezvyklého prostředí lákalo také teplo a sucho, jaké v přírodních podmínkách v lednu těžko najdou.

Na maraton v podzemí centra v Č. Budějovicích vyrazilo 95 běžců

"Nejrychlejší byl Daniel Orálek, který časem 2:32:41 vytvořil traťový rekord. Zároveň tak obhájil své vítězství z loňského ročníku," řekl ČTK jeden z organizátorů Petr Mach. První žena závodu Radka Zbiralová za ním zaostala o 50 minut a dosáhla času 3:22:53.

Do Českých Budějovic dorazil i extrémní běžec Michal Weiss, který závod bral jako přípravu před únorovým pouštním dobrodružstvím v Libyi. V jihočeské metropoli proto vyrazil na trať s patnáctikilogramovým batohem na zádech a do cíle dorazil jako 83. "Bral to jako úspěch," uvedl Mach. Při Libyan Challenge musí běžec po svých zdolat 205 kilometrů nonstop s povinnou výbavou a nejnutnějšími věcmi pro přežití čtyř dnů v poušti jihozápadní Sahary.

Na startu se nečekaně objevil také český reprezentant Mulugeta Serbessa.

"Prý si do obchodního centra vyrazil jen nakoupit, a když viděl, že se tu běží maraton, také se přidal. Doběhl druhý," popsal Mach. Celou trasu se doprovázeli s vítězným Orálkem, tomu ale na konci zůstalo víc sil a Serbessovi utekl o jeden a půl minuty.

ČTK