Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bigfoot čili americký yetti

Magazín

  9:41
PALO ALTO - Našli tělo americké obdoby sněžného muže? Pověstmi opředené monstrum, které má vypadat napůl jako člověk a napůl jako opice, prý našli na severu státu Georgia letos v červnu. Matt Whitton a Rick Dyer, kteří se považují za profesionální lovce Bigfoota, to oznámili v pátek na tiskové konferenci v kalifornském Palo Alto. Experti ale na jejich objev reagovali zdrženlivě.

Ostatky "Bigfoota" v mrazicím boxu.

Dvojice oznámila, že objevila 2,3 metru vysoké tělo o hmotnosti 226 kilogramů. Své tvrzení se snaží dokázat snímkem, na němž je cosi, co se podobá tělu velkého chlupatého živočicha s opičí tváří. Když jej z místa nálezu odnášeli, zahlédli prý ještě tři další živé tvory. Tělo mrtvého živočicha údajně skladují v mrazicím boxu.

Profesor anatomie a antropologie Jeffrey Meldrum, který se výskytem monstra Bigfoot („Velké chodidlo“) zabývá na Idažské státní univerzitě, prohlásil, že důkazy o jeho objevení nejsou přesvědčivé a vzbuzují velké pochybnosti. „Vypadá to spíš jako kostým s nějakými falešnými vnitřnostmi, které tomu měly dodat efekt,“ uvedl odborník v rozhovoru pro časopis Scientific American.

Testy DNA původ nevyjasnily
Dvojice se na tiskové konferenci hájila rovněž testy DNA, které provedl biolog Curt Nelson z Minnesotské univerzity. Podle něj první test vykázal lidskou DNA, další byl nejasný a třetí vypadal jako DNA possumovitých z živočišné podtřídy vačnatců. To ale prý může pocházet od něčeho, co tvor sežral.

Whitton a Dyer se už dříve pochlubili svým „objevem“ americké obdoby himálajského yettiho na serveru YouTube. Nabízejí rovněž víkendové expedice za 499 dolarů (asi 8350 korun), na nichž se pátrá po stopách tvora.

Podle agentury AP je podezřelé, že dvojice uvedla už třetí verzi toho, jak živočicha našla. Na jedné z nahrávek na YouTube mluví s údajným vědcem, z něhož se později vyklubal Dyerův bratr.

Legendy o obrovském lidoopovi, který žije kdesi v amerických lesích, pocházejí už z období před osídlením Ameriky Evropany. Indiáni měli posvátnou úctu k bájnému tvorovi, jemuž říkali Sasquatch.

Obří stopy vytvořil člověk
Americké úřady v posledním případě oznámily, že tvrzení dvojice neberou vážně, a proto je nebudou prověřovat.

Ostatně už před pěti lety vyšlo najevo, že jiný údajný objevitel tohoto monstra si celou příhodu vymyslel. Rodina Raye Wallace po jeho smrti přiznala, že padělal stopy, jejichž obrázky v roce 1958 obletěly svět. Prý nešlo o komplot, ale o žert, jehož následky se nedaly zastavit. Právě tehdy dostala americká obdoba yettiho přezdívku Bigfoot podle stop, které vytvořil Wallace s pomocí dřevěné makety. Chodidlo bájné bytosti by podle ní měřilo přes 40 centimetrů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!