Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva

V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva | foto: ČTK

CHLEBY Půlroční bílé lvíče pocházející z jižní Afriky se stalo novou atrakcí středočeské zoologické zahrady Chleby na Nymbursku. Při svém putování do jedné z moravských zoologických zahrad bude padesátikilové mládě pojmenované Tamu do konce prázdnin největším lákadlem pro návštěvníky chlebské zoo.

"Lidé se na něj chodí dívat, protože je to zajímavé zvíře, výrazně vzácnější než bílí tygři. Nejedná se o nějaké albíny, ale anomálii vyskytující se jen v jedné části Afriky," řekl šéf zoo René Franěk.

zoo Chleby

V zoo Chleby, jediné středočeské zoo a jedné z nejmenších v zemi, chovají více než 50 druhů zvířat. Lákadlem je pro návštěvníky například ochočená gepardice, rodina gibonů a letošní novinkou jsou surikaty. Většina zoologických zahrad spadá pod města, kterými jsou i financovány a dotovány. Zoo Chleby je ale obecně prospěšná společnost a chráněná dílna. Zaměstnává především studenty a postižené. V současné době zde připravují stavbu nové části zoo.

Tamu znamená ve svahilštině sladký, jméno lvíče získalo díky čtenářské soutěži místního deníku a podle Fraňka lvímu mláděti odpovídá. "Když se mu kouknete do očí, když v klidu leží, tak je opravdu sladký. Ale když k němu vejdu do klece, tak jsem pro něj sladký zase já. Při hraní mu z každého oka kouká deset čertů, takže mám občas nějakou modřinu," sdělil Franěk.

Nejlepší náladu prý Tamu má, když je najedený k prasknutí, je odpoledne a teplo. "Samec lva dvacet hodin denně spí a zbývající čtyři hodiny polehává," podotkl Franěk s tím, že Tamu denně sežere tak tři až čtyři kila syrového masa a na rozdíl například od gepardů není vůbec vybíravý. "Sní dokonce i játra nebo ledvinu, čehož se gepard štítí a nechce to," dodal Franěk.

Do budoucna Zoo Chleby počítá s vlastním lvem, na dospělého jedince tam nejsou zatím zařízení, ale počítají s ním za rok nebo za dva. "Určitě tady bude, symbol české státnosti by měl být zastoupen v každé zoologické zahradě," uvedl Franěk.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!