Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva

Magazín

  7:00
CHLEBY - Půlroční bílé lvíče pocházející z jižní Afriky se stalo novou atrakcí středočeské zoologické zahrady Chleby na Nymbursku. Při svém putování do jedné z moravských zoologických zahrad bude padesátikilové mládě pojmenované Tamu do konce prázdnin největším lákadlem pro návštěvníky chlebské zoo.

V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva foto: ČTK

"Lidé se na něj chodí dívat, protože je to zajímavé zvíře, výrazně vzácnější než bílí tygři. Nejedná se o nějaké albíny, ale anomálii vyskytující se jen v jedné části Afriky," řekl šéf zoo René Franěk.

zoo Chleby

V zoo Chleby, jediné středočeské zoo a jedné z nejmenších v zemi, chovají více než 50 druhů zvířat. Lákadlem je pro návštěvníky například ochočená gepardice, rodina gibonů a letošní novinkou jsou surikaty. Většina zoologických zahrad spadá pod města, kterými jsou i financovány a dotovány. Zoo Chleby je ale obecně prospěšná společnost a chráněná dílna. Zaměstnává především studenty a postižené. V současné době zde připravují stavbu nové části zoo.

Tamu znamená ve svahilštině sladký, jméno lvíče získalo díky čtenářské soutěži místního deníku a podle Fraňka lvímu mláděti odpovídá. "Když se mu kouknete do očí, když v klidu leží, tak je opravdu sladký. Ale když k němu vejdu do klece, tak jsem pro něj sladký zase já. Při hraní mu z každého oka kouká deset čertů, takže mám občas nějakou modřinu," sdělil Franěk.

Nejlepší náladu prý Tamu má, když je najedený k prasknutí, je odpoledne a teplo. "Samec lva dvacet hodin denně spí a zbývající čtyři hodiny polehává," podotkl Franěk s tím, že Tamu denně sežere tak tři až čtyři kila syrového masa a na rozdíl například od gepardů není vůbec vybíravý. "Sní dokonce i játra nebo ledvinu, čehož se gepard štítí a nechce to," dodal Franěk.

Do budoucna Zoo Chleby počítá s vlastním lvem, na dospělého jedince tam nejsou zatím zařízení, ale počítají s ním za rok nebo za dva. "Určitě tady bude, symbol české státnosti by měl být zastoupen v každé zoologické zahradě," uvedl Franěk.

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...