Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva

Magazín

  7:00
CHLEBY - Půlroční bílé lvíče pocházející z jižní Afriky se stalo novou atrakcí středočeské zoologické zahrady Chleby na Nymbursku. Při svém putování do jedné z moravských zoologických zahrad bude padesátikilové mládě pojmenované Tamu do konce prázdnin největším lákadlem pro návštěvníky chlebské zoo.

V chlebské zoo můžete vidět vzácného bílého lva foto: ČTK

"Lidé se na něj chodí dívat, protože je to zajímavé zvíře, výrazně vzácnější než bílí tygři. Nejedná se o nějaké albíny, ale anomálii vyskytující se jen v jedné části Afriky," řekl šéf zoo René Franěk.

zoo Chleby

V zoo Chleby, jediné středočeské zoo a jedné z nejmenších v zemi, chovají více než 50 druhů zvířat. Lákadlem je pro návštěvníky například ochočená gepardice, rodina gibonů a letošní novinkou jsou surikaty. Většina zoologických zahrad spadá pod města, kterými jsou i financovány a dotovány. Zoo Chleby je ale obecně prospěšná společnost a chráněná dílna. Zaměstnává především studenty a postižené. V současné době zde připravují stavbu nové části zoo.

Tamu znamená ve svahilštině sladký, jméno lvíče získalo díky čtenářské soutěži místního deníku a podle Fraňka lvímu mláděti odpovídá. "Když se mu kouknete do očí, když v klidu leží, tak je opravdu sladký. Ale když k němu vejdu do klece, tak jsem pro něj sladký zase já. Při hraní mu z každého oka kouká deset čertů, takže mám občas nějakou modřinu," sdělil Franěk.

Nejlepší náladu prý Tamu má, když je najedený k prasknutí, je odpoledne a teplo. "Samec lva dvacet hodin denně spí a zbývající čtyři hodiny polehává," podotkl Franěk s tím, že Tamu denně sežere tak tři až čtyři kila syrového masa a na rozdíl například od gepardů není vůbec vybíravý. "Sní dokonce i játra nebo ledvinu, čehož se gepard štítí a nechce to," dodal Franěk.

Do budoucna Zoo Chleby počítá s vlastním lvem, na dospělého jedince tam nejsou zatím zařízení, ale počítají s ním za rok nebo za dva. "Určitě tady bude, symbol české státnosti by měl být zastoupen v každé zoologické zahradě," uvedl Franěk.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat