21. dubna 2010 11:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bílí žraloci zaútočí na klece s fanoušky fotbalového mistrovství

Turistický výlet za žraloky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistický výlet za žraloky (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

KAPSKÉ MĚSTO Velký bílý žralok s nadšením naráží do mříží klece. Jeho obrovské čelisti míjejí jen o několik centimetrů turisty v potápěčských oblecích. Výjimečná podívaná, na niž si spousta fanoušků mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice rezervovala lístek, píše agentura AFP.

"Všichni viděli film Čelisti a považují žraloky za příšery připravené zaútočit na loď, na klec i na lidi," poznamenává Brian Macfarlane, který organizuje již čtrnáct let potápění mezi žraloky v jihoafrickém Kapském Městě.

"My tady tuto představu měníme: ukazujeme lidem krásu mořských predátorů." Po dobu mistrovství světa, které se bude konat od 11. června do 11. července, je Kapské Město plně obsazené. Rezervace na potápění do chladných vod Atlantiku vzrostly dvojnásobně oproti stejnému období jiného roku, zdůraznila mluvčí místního turistického úřadu Glenda Kitleyová.Úřady chrání jak turisty, tak žraloky
Za jedno z nejlepších míst na světě ke sledování těchto velkolepých zvířat je Gansbaai a False Bay, ležící západně od Střelkového mysu, nejjižnějšího místa afrického kontinentu. Proudy, které přinášejí k jihoafrickým břehům vody bohaté na plankton, tady vytvářejí pro žraloky rybí ráj.

Jihoafrické úřady zavedly přísná pravidla, aby chránily jak turisty, tak i bílé žraloky, jež jsou ohroženým druhem. Donedávna sem mohl totiž přivážet turisty kdokoli, kdo měl k dispozici loď. Nyní tady operuje dvanáct speciálních lodí.

Do určené oblasti se jako návnada rozhodí rozmělněné maso tuňáka. Diváci, oblečení do kombinéz chránících je před prochlazením, se noří do vody v kleci, u níž se hýbe pevný kus rybího masa. Žraloci se často přibližují k mřížím klece a narážejí do nich.Potápění, které slaví u turistů velké úspěchy, však nekončí vždy jen šťastně. Když se terčem útoku zvířete stane plavec, jako se to stalo v lednu, kdy jednoho turistu zabilo zvíře velikosti dinosaura, jak tvrdí svědci, stává se tento druh podnikání terčem kritiky. 

"I když se žralok přiblíží k lodím a potravě, neznamená to, že chce pokousat surfaře nebo plavce," říká Alison Kocková, bioložka z nadace na ochranu mořského prostředí Zachraňte naše moře. "Z vědeckého hlediska chceme, aby byli žraloci respektováni," zdůrazňuje specialistka.
V Jihoafrické republice byly loni registrovány čtyři z pěti smrtelných útoků žraloků na lidi ve světě; letos byl jediný. Na ochranu plavců na četných plážích poloostrova zřídilo Kapské Město síť pozorovatelů, kteří hlídají vody oceánu.

Když zpozorují žraloka, dají radiový signál, aktivuje se siréna a vytáhne se speciální vlajka. Všichni musí z vody ven.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!