Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bin Ládinův obří most

Magazín

  11:19
DŽIBUTI/PRAHA - Nevlastní bratr nejhledanějšího muže světa Usámy bin Ládina, šejk Tarek, chce postavit nejdelší most na světě. Přes Rudé moře chce propojit dva kontinenty - Afriku a Asii. Aby toho nebylo málo, na obou jeho koncích se chystá postavit nová města. Informoval o tom včera britský list The Independent.

Most spojující Jemen a Džibuti. foto:  Šimon, Lidové noviny

Pokud si Tarek bin Ládin dělá jen legraci, pak by to byl jeden z nejdražších vtipů světa. Projekt Al Noor jeho stavební společnosti Middle East Development (MED) by měl totiž stát 200 miliard dolarů (zhruba 3,2 bilionu korun). Jak uvedli lidé z bin Ládinova okolí, šejk již do projektu investoval stovky milionů dolarů. Vysoká cena však není tím hlavním, co dělá projekt zajímavým. Takřka 29 kilometrů dlouhý most má přes průliv Bab-al-Mandab (Bránu slz), jenž je spojnicí Rudého moře a Adenského zálivu, propojit asijský Jemen a africké Džibutsko.

Města, jež bude závidět svět
V obou státech navíc vzniknou nové metropole, přičemž ta džibutská by se měla jmenovat Město světla. Podle saúdského stavitele jim je bude moci závidět celý svět: nejlepší nemocnice, školy, univerzity i sportovní zařízení - všechno bude největší a nejlepší. Až budou vybudována, stanou se města vzorem pro další, která Tarek bin Ládin plánuje postavit po celém světě.

Projekt je přirovnáván k egyptským pyramidám, rajské zahradě či Velké čínské zdi. „Zatímco dříve lidé po celém světě snili o životě v Americe, brzy budou doufat v život v Džibutsku,“ řekl vedoucí projektu Al Noor Mohamed Ahmed al Ahmed a dodal, že díky mostu dojde k rozkvětu obchodu od Dakaru po Peking. Premiér Džibutska Dileita Mohamed Dileita ale řekl agentuře AFP, že jeho vláda nebyla dosud do projektu aktivně zapojena.

„Ten projekt spolu s nabídkou bratra Usámy bin Ládina na nás spadl z nebe. Lidé tady o tom hodně mluví - Jemenci jsou přesvědčeni, že projekt bude uskutečněn s pomocí fondů ze Saúdské Arábie a arabských emirátů. Chtějí propojit arabský svět s Afrikou,“ řekl Dileita. Most by byl také výhodný pro africké poutníky do Mekky či záchranou pro uprchlíky ze Somálska -několik set z nich se každoročně utopí v moři. Projektu dodává na zajímavosti také to, že jsou za něj zodpovědné i některé velké americké společnosti napojené na Bushovu administrativu. Hlavním dodavatelem budou společnosti skupiny L3 Communications, jež nabízí „komplexní zabezpečení a inženýrská řešení“. Tato skupina je zároveň jedním z největších amerických armádních dodavatelů.

Usáma nebude překážkou
Ačkoli je nevlastní bratr Tareka bin Ládina nejhledanějším teroristou světa, neměla by tato skutečnost projektu Al Noor nijak uškodit. Rodina bin Ládinů vlastní řadu společností. Za vším stojí jejich otec Muhammad. Ten měl celkem 54 dětí a 13 jeho synů je v čele řídící rady stavební společnosti.

Saúdská Arábie zbavila roku 1994 Usámu občanství, a to kvůli jeho teroristickým aktivitám a kritice královské rodiny. I přesto společnost rodiny bin Ládinů neztratila tamní důvěru.

Důkazem byl i kontrakt na stavbu vojenské základny pro americké vojáky jižně od města. Bin Ládinové také udržují dobré vztahy se saúdskou královskou rodinou a vlastní akcie společností Microsoft a Boeing.

Autoři:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat