Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bitva o zlatý poklad

V květnu 2007 oznámila firma Odyssey, že objevila „v mezinárodních vodách, kdesi uprostřed Atlantiku", největší poklad, jaký byl kdy nalezen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V květnu 2007 oznámila firma Odyssey, že objevila „v mezinárodních vodách, kdesi uprostřed Atlantiku", největší poklad, jaký byl kdy nalezen. | foto: ODYSSEY/ARCHIV/KOLÁŽ ŠIMON/LN

MADRID Roku 2007 objevila americká společnost Odyssey ve vraku španělské fregaty Mercedes, jež se potopila počátkem 19. století jižně od Portugalska, poklad obrovské nominální i historické hodnoty. Od té doby se o něj vede spor. Nyní to vypadá, že patřil tehdejším španělským obchodníkům. Informoval o tom španělský deník El País.

Zároveň se ukázalo, že právo na poklad, o nějž vede spor Odyssey a španělský stát, mohou uplatňovat až tisíce potomků starých obchodníků ve Španělsku, napsal deník. Pro upřesnění dodal, že nalezl stopu těchto 130 rodin v sevillských archivech. Španělsko před americkou justicí stále požaduje navrácení 500 000 stříbrných mincí a nesčetných předmětů ze zlata, jejichž objev Odyssey oznámila loni v květnu.

Španělé tvrdí, že poklad převážela válečná loď Nuestra Seňora de las Mercedes y las Animas, která se roku 1804 potopila nedaleko Gibraltaru. Právě odsud Odyssey rychle přepravila svou kořist, vážící 17 tun, do Spojených států. Oznámila pouze, že tento poklad, nejcennější, jaký byl kdy nalezen, objevila v mezinárodních vodách. Loď neidentifikovala, avšak připustila, že by mohlo jít o Mercedes. Podle majáku v Tarifě na jihu Andalusie ale hledači neopustili zóny pod španělskou správou.

Cesta začala v Peru
El País v sevillských archivech, které jsou, pokud jde o španělskou kolonizaci Latinské Ameriky, největší, nalezl stopy po celkem 130 obchodnících, kteří v Limě na Mercedes naložili majetek v hodnotě tehdejších 700 000 pesos, který byl určen španělskému králi Karlu IV.

Kdyby soud ve floridské Tampě, který nyní spor posuzuje, dal za pravdu Španělsku, mohly by u španělských soudů žádat o toto „dědictví“ všichni potomci oněch španělských obchodníků. Jejich žádosti by však mohly narazit na jednu překážku: španělské zákony nepočítají s možností, že by byla taková práva uplatňována po dlouhých 200 letech.

Poklad je národním dědictvím
Odyssey, firma specializující se na pátrání po podmořských pokladech, soudí, že rodiny mají právo žádat část pokladu, ale předpokládá, že si může z něho ponechat 80 procent jako odměnu za to, že jej nalezla, napsal El País. Madrid ale odmítá ustoupit a tvrdí, že poklad je národním dědictvím, které musí Odyssey, která jej objevila ve vraku lodi španělského námořnictva, vrátit celý.

Španělská vláda je však připravena jednat také s Peru, které soudí, že má na část pokladu právo. Některé mince byly totiž raženy v Limě a zlato na jejich výrobu získali conquistadoři, neboť oblast Peru byla v té době Španělskou kolonií. Představitelé Peru uvítali možnost zúčastnit se výzkumu majetku, který byl nalezen a pochází z jejich země, uvedla agentura Reuters.

Do sporu o několik set let starý poklad tak vstupuje další strana. Soud v Tampě by měl do konce roku vynést první rozsudek. Jenže pře může dál pokračovat i další léta, pokud se všechny zúčastněné strany nebudou schopny dohodnout.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.