Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bleší trhy oživí nábřeží pod Čechovým mostem

Bleší trh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bleší trh | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

PRAHA Pravý bleší trh oživí v sobotu a neděli nábřeží pod Čechovým mostem v Praze. Podobně jako na náměstí Míru, kde trhy začaly letos v březnu, tam budou lidé nabízet nepotřebné věci ze svých domácností.

Podle záměru pořadatelů by tato akce měla doplnit kolorit centra města, jako je tomu například v Paříži.

"Střed Prahy působí příliš komerčním dojmem. Jsou tam věci, které jsou drahé a někdy také trochu pozlátkové. Chceme tam nabídnout něco normálního," řekl za pořadatele trhu Pavel Šik. Upozornil, že "nejde o žádný velký obchod nebo byznys". "Je to prodej zbytečností. Ocenit by to mohli Pražané i turisté," uvedl.

Přežijí bleší trhy na náměstí Míru?

Přestože si lidé trhy na náměstí Míru oblíbili, budoucnost prodeje na tomto místě je prý nejistá. Současné vedení městské části má prý výhrady k "živelnosti" trhů.
Také poplatky za zábor místa jsou tam podle Šika desetinásobně vyšší než na náplavce. "Naše aktivity vnímáme jako zábavu a chceme přinést městu trochu legrace," uvedl Šik. "Sterilní" stánky by podle něj neodpovídaly koncepci projektu.

Podle Šika, který bleší trhy v Praze organizuje již třetí rok, se Pražané teprve učí hledat v této akci "svoji poezii". "Cizinci trhy důvěrně znají z Paříže, Bruselu nebo Londýna. Patří to k oživení procházky městem," dodal.

Zdůraznil, že u Vltavy je pro tuto činnost dobrá atmosféra. "Jsou tam lodě, lidé tam chodí na procházku. Podobné akce k řece patří. Také v Paříži u Seiny se prodávají knihy, desky a různé starožitnosti. Máme za to, že to Praha také potřebuje," řekl.

Bleší trhy začaly v Praze v roce 2009 na náměstí Míru. Zkušební trhy se pak uskutečnily loni na náplavce na Výtoni. Mnoho lidí v Praze ale podle Šika má mylnou představu o bleším trhu. "Očekávají elektroniku nebo drogerii, která tam nepatří," uvedl.

Nadcházející víkend očekávají pořadatelé na náplavce kolem čtyř desítek prodejců. Za poplatek 150 korun tam mohou prodávat oba víkendové dny.

Tržiště na náplavce nazvané Pod Pařížskou by se prý mělo v budoucnu stát hlavním místem pro prodejce a kupce antikvariátních knih, starožitností, desek, hraček nebo originálních šperků.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....