Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blíží se vrchol meteorického roje Orionid, pozorování roje letos nebude rušit Měsíc

Magazín

  15:51
Praha - Velmi dobré budou letos podmínky pro pozorování Orionid. Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí 20. a 21. října. Pohled na Orionidy nebude rušit Měsíc, nejlepší doba pro pozorování nastane v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě vylepší jasné planety. Astronom a fotograf Petr Horálek to uvedl v tiskové zprávě. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reprofoto

„Každoroční meteorický roj Orionid je podzimní větví proudu částic, do kterého Země vstupuje i v květnu - během maxima roje Eta-Aquaridy. Oba roje spojuje nejen stejná rychlost meteorů okolo 66 km/s, ale pochopitelně i původní mateřské těleso. A tím není nic méně známějšího než slavná Halleyova kometa,“ uvedl Horálek. Poznamenal, že kometa, která se naposledy ocitla u Slunce v únoru 1986 a znovu se tak stane v roce 2061, je první matematicky předpověděnou kometou v historii lidstva.

„Byl to v roce 1705 bystrý matematik a královský astronom Edmond Halley, který si všiml, že dráhové vlastnosti komety souhlasí s 24 vlasaticemi pozorovanými mezi lety 1337-1698. Halley spočetl, že jde o tu samou kometu a dokonce předpověděl i její další návrat v roce 1758. Sám se ho však už nedožil - zemřel o 16 let dříve,“ řekl Horálek. Doplnil, že posmrtnou slávu mu „zajistil“ objev komety německým astronomem a sedlákem Johannem G. Palitzschem, který ji našel 25. prosince 1758.

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Horálek uvedl, že americký astronom Edward C. Herrick vysledoval vyšší meteorickou aktivitu v první polovině října. Další rok svá pozorování opravil s tím, že maximum aktivity nastává mezi 8. a 25. říjnem. V 60. letech 19. století na jeho pozorování navázal Alexander S. Herschel, který určil polohu radiantu, místa, odkud meteory na obloze vylétají, i přibližnou frekvenci roje 20 meteorů v hodině. Podle Horálka se nakonec z Orionid stal jeden z 10 nejsledovanějších rojů v roce.

Horálek upozornil že u Orionid je také zajímavá proměnlivost aktivity roje a doby maxima. „Obecně je maximum roje poměrně ploché, trvá i několik hodin. Občas ale mohou nastat díky gravitačním poruchám v proudu částic i periodicitě návratů Halleyovy komety ke Slunci velké poklesky či naopak vysoká maxima v aktivitě. Díky tomu například v minulých letech aktivita vystoupala až ke stovkám meteorů v hodině,“ poznamenal.

K maximu roje Horálek řekl, že nejlepší je vyhlížet meteory v úterý a ve středu mezi třetí a šestou hodinou ráno. Meteory podle něj zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. „Měsíc je v období maxima úkazu ve fázi před první čtvrtí, zapadá už večer a svým svitem při pozorování vůbec neruší,“ konstatoval Horálek. Řekl také, že Orionidy patří k nejrychlejším meteorům oblohy a jejich pády jsou jasné a občas doprovázené i blyštivými výbuchy.

Na nebi budou letos také jasné planety - večer Jupiter se Saturnem, po celou noc Mars, který je letos Zemi nejblíže do roku 2035, a časně ráno Venuše. V první polovině noci je stále viditelná i výrazná část Mléčné dráhy, později se podle Horálka spolu s Orionem a jeho hvězdami Betelgeuze a Rigelnad nad východní obzor vyhoupne i Sirius - nejjasnější hvězda noční oblohy. „Je ovšem nutné pozorovat daleko od měst, kde neruší světelné znečištění - ideálně v horách,“ uzavřel astronom.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!