2. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Blogerka dostala pokutu 7 milionů za to, že vydělávala na lži o rakovině

Psaní na notebooku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní na notebooku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MELBOURNE K pokutě ve výši 410 tisíc australských dolarů (asi 7,1 milionu korun) byla odsouzena australská blogerka, která vydělávala na lživém tvrzení, že měla rakovinu, informoval zpravodajský server BBC News.

Pětadvacetiletá Belle Gibsonová si v Austrálii získala proslulost tvrzením, že porazila rakovinu mozku s pomocí přírodních léčiv a výživy. Na základě toho spustila úspěšnou aplikaci a napsala kuchařku, ale později byla nucená přiznat, že si diagnózu vymyslela.

Už v březnu shledal soud Gibsonovou vinou z pětinásobného porušení zákona na ochranu spotřebitele; nyní vynesl rozsudek. Gibsonová si vybudovala doslova impérium na sociální síti díky tvrzení, že se rakoviny zbavila pomocí ájurvédské léčby, kyslíkové terapie a stravy bez lepku a rafinovaných cukrů.

Její aplikace a kniha, obojí nazvané The Whole Pantry (Celostní spižírna), vydělaly 420 tisíc australských dolarů a Gibsonová tvrdila, že z této sumy část poukáže několika charitám. Poté, co peníze nedorazily tam, kam slibovala, začal její příběh praskat a nakonec musela přiznat, že její tvrzení bylo lživé.

ČTK