Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blonďatá Američanka oslnila Araby. V talentové soutěži skončila druhá

Magazín

  11:24
BEJRÚT - Senzace soutěže Arabové mají talent, třiadvacetiletá Američanka Jennifer Groutová získala v sobotním finále druhé místo. Dívku, která arabsky rozumí jen málo, ale přesto dokázala nadchnout svým podáním tradičních arabských písní, překonala jen syrská taneční skupina SIMA. Informoval o tom server zpravodajské stanice Al-Arabíja.

Blonďatá Američanka skončila druhá v soutěži Arabové mají talent. foto: Reuters

Jak uvedla stanice CNN, Groutová v talentové soutěži zabodovala s repertoárem egyptské legendární zpěvačky umm Kulzúm, která je natolik uctívaná, že mnozí arabští zpěváci nemají odvahu předvádět její písně.

Přitom zprvu prý blondýnka, která studovala klasickou hudbu a operu, působila na jevišti nepatřičně. Často nerozuměla pokynům porotců ani jejich hodnocení. Když ale začala hrát na loutnu a zpívat, okamžitě si získala přítomné i odborníky.

Přestože se objevily kritické hlasy odsuzující, že se Američanka účastní soutěže pro Araby, spousta arabských přispěvatelů na Facebooku a dalších sociálních sítích po sobotním finále litovala, že Groutová soutěž nevyhrála. Diskutéři z arabských zemí vyzdvihovali její talent a přáli jí štěstí a úspěchy do budoucna.

"Nenacházím rozdíl mezi vámi a dalšími legendárními arabskými zpěváky. Jste úžasná a já si přeji, abyste se stala slavnou po celém světě," napsal jeden z fanoušků Omar Dabbagh z Iráku.

Obrat k východu

Zájem o orientální hudbu v Groutové vzbudil za studií v Montrealu před třemi lety zpěv libanonské divy Fajrúzy. K východu se definitivně obrátila, když si poslechla zpěv umm Kulzúm. Začala se učit arabsky a také hře na místní tradiční loutnu. Odjela do Maroka, kde zpívala hudbu Berberů a vystupovala v Marrákeši.

V sobotním finále soutěže Arabové mají talent, kam se dostalo 12 nejlepších účinkujících, ji předčila jen syrská skupina SIMA, jejíchž šest členů předvedlo moderní tance.

V sobotním finále soutěže Arabové mají talent, kam se dostalo 12 nejlepších účinkujících, ji předčila jen syrská skupina SIMA, jejíchž šest členů předvedlo moderní tance.

V předchozích dvou ročnících první místo obsadili egyptský básník a saúdskoarabský umělecký soubor předvádějící černé divadlo. Letos byla pro vítěze připravena odměna 133.000 dolarů, nové auto a kontrakt s televizí MBC, napsal server stanice Al-Arabíja.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat