12. března 2009 16:02 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bočanová: Hříšný tanec ve čtyřicítce

Mahulena Bočanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mahulena Bočanová | foto: Petr KrupičkaLidové noviny

Herečka a moderátorka Mahulena Bočanová se před dvěma lety účastnila první řady soutěže Stardance. Tanec jí změnil tělo, kariéru a vlastně celý život. V jednačtyřiceti se stala téměř profesionální tanečnicí. A ikonou zdravého životního stylu.


 

Tanec? Pro ženy ideální

Mahulena Bočanová zhubla několik kilogramů díky tomu, že trénuje několik hodin denně, několik dní v týdnu. Sama říká, že takové tempo se zvládnout moc dlouho nedá. Navíc člověk musí být zdravý a v dobré kondici, aby si tančením (nebo jiným sportem) neublížil.

Už ti nepřekážím.

Při přehnané aktivitě trpí klouby (zápěstí u jógy, kolena u běhání, kyčle, ze špatného zvedání zátěží v posilovně třeba bederní páteř). Každý, kdo je starší pětatřiceti let a chce začít tančit či jinak intenzivně sportovat, by měl absolvovat vyšetření, zda netrpí ischemickou chorobou srdeční. Jinak by se snaha zhubnout a žít zdravě mohla krutě nevyplatit.


Pokud žena ve středním věku chce shodit pár kilogramů, ideální je cvičit denně minimálně půl hodiny. Zdá se to málo, ale člověk ve skutečnosti hubne i po cvičení.

Mahulena Bočanová

Ani běh nebo tanec není všespásný. Podle docenta ZdeňkaVilikuse, přednosty Ústavu tělovýchovného lékařství 1. lékařské fakulty UK, je nutné brát v úvahu lidský somatotyp – endomorfní (obézní), mezomorfní (svalnatý) a ektomorfní (hubený).

Už ti nepřekážím.

Změnit somatotyp není jednoduché a vyžaduje dost námahy, jež spočívá kromě intenzivního tréninku i ve vhodné stravě. „Myslím si, že pro ženy je tanec ideální pohybová aktivita. Je zábavný a třeba při latinskoamerických tancích bude energetická náročnost sedmi až osmi násobek klidového metabolismu.“ 
 

 

O tom, jak se z polozapomenuté herečky
stala ikona zdravého stylu
si přečtěte v magazínu

Eva Hlinovská, redaktorka magazínu Pátek

Najdete na Lidovky.cz