18. srpna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Boccia je sport, kde nejsou žádné bariéry

Boccia se podobá hře petanque | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boccia se podobá hře petanque | foto: Arnošt DoskočilLidové noviny

Nikdy jsem na sport moc nebyl, ale tenhle mě zaujal. Boccia se podobá hře petanque, ale je to přizpůsobené potřebám lidí s postižením. A tak si může zahrát i ten, pro koho by běžný sport nebyl možný,“ říká Jan Talich, vedoucí denního stacionáře pro dospělé v centru ARPIDA, o.s,. v Českých Budějovicích.

Klienty centra ARPIDA jsou především dospělí s různými typy zdravotního postižení. Společně s Honzou podnikají řadu aktivit. Chodí plavat, učí se vařit nebo jdou ven na procházku. Donedávna neměli žádnou dlouhodobou sportovní činnost. „Jeden z našich nových klientů přišel s nápadem zkusit bocciu. On hraje tenhle paralympijský sport závodně. Říkali jsme si, že to pro nás bude zase něco nového,“ vysvětluje pětadvacetiletý Honza.

Pravidla hry jsou velmi jednoduchá

Boccia v mnohém připomíná populární hru petanque, je však upravená pro handicapované sportovce. Umožňuje všem, bez ohledu na stupeň postižení, sportovat. Pravidla hry jsou velmi jednoduchá. Všichni hráči jsou vsedě a snaží se trefit co nejblíže k bílému míčku uprostřed hřiště. Rozhoduje přesnost i postřeh. Pro někoho je boccia o soustředění na cíl, pro jiného o posilování svalů na ruce.

Donedávna neměli žádnou dlouhodobou sportovní činnost
Klienty centra ARPIDA jsou především dospělí s různými typy zdravotního postižení

První ukázková hodina v českobudějovickém centru ARPIDA klienty zaujala a brzy vznikl šestičlenný tým, který společně trénuje. Postupně navázali spolupráci s několika stacionáři v Jihočeském kraji, jejichž klienti také propadli kouzlu tohoto sportu. Honza a jeho tým propagují integrovanou verzi boccii, do které se může zapojit úplně každý. Vloni uspořádali první trénink, kam pozvali veřejnost. Během pár minut bylo jasné, že jde v první řadě o zážitek ze hry, nikoliv o rozdíly mezi hráči.

„Velmi nás těší, že jsme již potřetí dostali podporu Nadace O2, z programu Think Big. Nakoupili jsme vybavení, které je nejen pro náš tým, ale také pro další hráče v­Jihočeském kraji. Zároveň máme finance na pronájem tělocvičny, kde pořádáme každý týden tréninky. Vybavení na tento netradiční sport se nedá úplně snadno sehnat. Vyrábějí ho specializované firmy. My jsme ale chtěli nákupem podpořit nějakou neziskovou organizaci. Nakonec jsme tedy nekupovali u­komerční firmy, ale raději od klientů chráněné dílny. Tím pomůžeme zase ostatním, kteří to potřebují,“ uzavírá Honza. Více čtěte na: http://boccia-cb.tym.cz/

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky