Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Boj o 'švýcarské šampaňské'

Magazín

  9:07
CHAMPAGNE/PRAHA - Obyvatelé vesnice Champagne se bouří - nesmějí označovat víno jako Francouzi ze stejnojmenné oblasti.

Cedule s názvem švýcarské obce "Champagne." foto: AFP

Obyvatelé malé švýcarské vesnice s názvem Champagne protestovali o víkendu proti zákazu, který jim znemožňuje dávat na viněty místního vína jméno své vesničky.

Zákaz vznikl na popud jejich slavnějšího francouzského jmenovce - vinařské oblasti Champagne. Jak napsala agentura AFP, „bojovali“ švýcarští vesničané proti zákazu osobitě - za pomoci traktoru zahaleného ve francouzské vlajce a s lahví šumivého vína.

Více než 100 obyvatel vesnice se shromáždilo během inscenovaného protestu u cedule s názvem obce. Za halasného povyku a pošklebků místních obyvatel ji pak traktor s francouzskou vlajkou vyvrátil a položil na zem.

Na stromech visely cedule napsané na stroji, které hlásaly „původní od roku 885“. Měly tak upozornit na fakt, že tato švýcarská vesnice existuje více než 1000 let. Místním vinařům bylo po dohodě Evropské unie a Švýcarska v roce 2004 zakázáno označovat jejich produkt etiketou „víno ze Champagne“.

Vesnice, která má 713 obyvatel a která se dělí o jméno se známým francouzským vinařským regionem, si však nařízení vykládá, jak je vidět, po svém. Vesničané se rozhodli zesílit svůj boj proti tomuto nařízení mimo jiné i tím, že se pokusili zakázat svým konkurentům, aby dávali na obaly od sušenek nápis „recept ze Champagne“.

„Nehovoříme jen o vymáhání práva. Hovoříme především o lidech, kteří zde žijí, kteří se zde narodili a jejichž rodiny zde žijí již po staletí a živí se vinařstvím,“ řekl agentuře AFP Thomas Bindschedler, mluvčí vesnického výboru, který vybídl k boji proti francouzskému protestu. „Není to otázka peněz, ale otázka identity,“ dodal Bindschedler.

Vzdušná práva za název
Výměnou za vzdušná práva v Evropské unii pro společnost Swissair vyhověla švýcarská vláda francouzským vinařům ze Champagne. Od té doby si již švýcarské Champagne nesmí na etiketu napsat své jméno. Na vinetě nyní najdete „svobodná pole“ („Libre-Champ.“).

Podle Bindschedlera se prodej vína od roku 2004 snížil ze 110 000 lahví v roce 2000 na pouhých 32 000 dnes. „Nemáme právo používat vlastní jméno na trhu, ve kterém se lidé orientují podle jmen a zajímají se o kvalitu produktů. V našem případě je to fatální,“ dodal.

Vesničané též poukazují na fakt, že podle záznamů je vinařství v regionu tradicí již od středověku. Místní vinaři se pokusili získat právo na užívání značky zpět a obrátili se na Evropský soudní dvůr v Lucemburku, ale v srpnu 2007 byla jejich žádost zamítnuta.

Nejstarší vinař ze švýcarské vesničky - 96letý Paul Banderet, který začal pracovat na rodinném vinohradu ve svých 12 letech, označil nařízení za „hanebné“. Podle jeho slov jde o „ponížení“ místních vinařů. Ti totiž museli změnit viněty, které byly na trhu dlouhá léta. „Víno prodáváme jen v našem regionu. S nikým nesoutěžíme. Ani litr se nedostane mimo náš region,“ dodal.