Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojíte se apokalypsy? Kupte si místo v podzemním bunkru

Magazín

  13:53
WASHINGTON - Máte strach, že nevíte, kam se schovat v případě apokalypsy, jaderného útoku či smršti asteroidů? Jistá americká společnost má pro vás vhodné řešení: koupi místa v podzemním pohodlně vybaveném bunkru, jen tak pro případ, že se něco stane.

Takto to vypadá uvnitř podzemního bunkru. foto: Reprofoto / Youtube.com

"Nemůžeme předvídat budoucnost, ale můžeme se na ni připravit," říká na svých internetových stránkách firma Vivos, která nabízí prodej celkem 4000 míst ve 20 protiatomových krytech, které jsou po celém území Spojených států.

Za podobné spoluvlastnictví objektu o 200 místech zaplatí zájemce 50 tisíc dolarů (928.500 korun). Poloviční cena se platí za děti, domácí zvířata to mají zdarma.

"Jednoho dne bude něco, co nás přiměje chtít se schovat do úkrytu," tvrdí ředitel firmy Robert Vicino. Odmítá obvinění, že vyvolává u lidí zbytečný strach. "Nabízíme jen řešení," zdůrazňuje.

Firma uvádí čas, který zbývá do konce světa
Na stránkách firmy je umístěn odpočet času, který zbývá do konce světa, který Mayský kalendář a francouzský astrolog Nostradamus předpověděli na 21. prosince 2012. I když lidstvo vyvázne z této předpovědi ve zdraví, a podle NASA se opravdu nic nestane, tak zůstává řada dalších katastrofických scénářů, které firma klientům pečlivě vyjmenovává: jaderný terorismus, obří sopečné výbuchy, solární bouře, zabíjející komety či chemické a bakteriologické útoky."Nejde za každou cenu o rok 2012. Něco se může stát zítra stejně jako za 20 let," upozorňuje Vicino. On sám se nejvíce obává sociální a ekonomické anarchie ve světě. "Vláda se připravuje na podobné možné scénáře již léta a má podzemní úkryty. Nevyužijete jich ale vy, pokud nepatříte k elitě," zdůrazňuje šéf Vivos.

Původní bunkry moderně vybavené
Nabízené bunkry jsou částečně zcela nové a částečně původní z doby studené války a nyní rekonstruované. Jsou vybudované tak, aby vydržely pod vodou 500 hodin a odolaly teplotě nad 700 stupňů Celsia, vichrům o rychlosti 700 kilometrů v hodině a sérii zemětřesení o síle 10 stupňů Richtera.

"Jako spolumajiteli úkrytu Vivos vám stačí se do něj dostavit. Vše ostatní je dodáno: jídlo, nápoje, oblečení, zdravotní materiál, komunikační technika a velmi pohodlná výbava," slibuje reklamní text. První luxusní úkryt má být připraven v září v kalifornské poušti. Objednávky se prý hromadí, podle ředitele firmy jich přichází stovka denně.

Noemova archa
Žádosti označuje za kandidátky, protože při prodeji konkrétních míst nejde jen o peníze, ale také o složení lidí v jednotlivých bunkrech. Cílem je vytvořit soběstačná společenství rozmanitých dovedností.
"Nechceme skončit s příliš velkým počtem lékařů a žádným instalatérem," vysvětluje Vicino.

Každý kryt má být podle něj takovou Noemovou archou. Udržovat pořádek v objektech by podle podnikatele neměl být problém. Třetina kandidátů na místa totiž pochází z armády, policie a soukromých bezpečnostních agentur.

"Včera mi telefonoval jistý člen speciálních jednotek rozmístěných v Afghánistánu, který chtěl jedno místo. Byl velmi nadšený," vypráví vedoucí firmy. Podobné nadšení však, zdá se, nesídlí sám Vicino, který přiznal, že on si žádné místo nerezervoval. Tvrdí, že na to nemá dost peněz.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁCE VE VÝROBĚ 22.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Mohlo by vás zajímat