Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci za práva dětí kritizují házení nemluvňat z mešity

Magazín

  14:08
DILLÍ - Aktivisté bojující za práva dětí se ohradili proti úředníkům v západní Indii, kteří povolili náboženský rituál, při kterém jsou nemluvňata házena ze střechy mešity. Napsala to agentura AP.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Místní lidé věří, že tento rituální pád, při kterém rodiče chytají své potomky do plachty, zajistí dětem zdraví a prosperitu jejich rodinám.

Rituál se v muslimské svatyni Babá Umar Durga udržuje údajně už téměř 700 let a každý rok se ho účastní stovky lidí, muslimů i hinduistů. Místní úřednici se hájí tím, že po tomto obřadu nebyla nahlášena žádná zranění.

Ve čtvrtek rodiče shromáždili svá nemluvňata, převážně mladší než dva roky, na střeše svatyně poblíž Šolápuru, zhruba 450 km jižně od Bombaje.

Televizní stanice přinášely záběry křičících nemluvňat, která visela volně ve vzduchu, než byla shozena z výšky 15 metrů. Vzhledem k vysoké dětské úmrtnosti, především v indických venkovských oblastech, se mnoho lidí se svými dětmi účastní tohoto rituálu a věří, že tak svým potomkům zajistí zdraví.

Bojovníci za práva dětí vyjádřili pobouření poté, co televize odvysílala záběry z tohoto rituálu. "Je to ukázka absolutního selhání místních úřadů, když nezastavily tyto praktiky a nevytvořily lepší informovanost o zdraví dětí", řekla Randžana Kumáriová, občanská aktivistka v Dillí.

"Je to také nepříznivý odraz toho, že lidem chybí přístup ke zdravotní péči. To je pak nutí k tomuto iracionálnímu chování", řekla Kumáriová. Indická národní komise pro ochranu dětských práv se případu věnuje a zahájila vyšetřování čtvrteční události.

Autoři: ,
Témata: Indie, zdraví, Bombaj, Dillí

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat