Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bojovníci za práva dětí kritizují házení nemluvňat z mešity

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

DILLÍ Aktivisté bojující za práva dětí se ohradili proti úředníkům v západní Indii, kteří povolili náboženský rituál, při kterém jsou nemluvňata házena ze střechy mešity. Napsala to agentura AP.

Místní lidé věří, že tento rituální pád, při kterém rodiče chytají své potomky do plachty, zajistí dětem zdraví a prosperitu jejich rodinám.

Rituál se v muslimské svatyni Babá Umar Durga udržuje údajně už téměř 700 let a každý rok se ho účastní stovky lidí, muslimů i hinduistů. Místní úřednici se hájí tím, že po tomto obřadu nebyla nahlášena žádná zranění.

Ve čtvrtek rodiče shromáždili svá nemluvňata, převážně mladší než dva roky, na střeše svatyně poblíž Šolápuru, zhruba 450 km jižně od Bombaje.

Televizní stanice přinášely záběry křičících nemluvňat, která visela volně ve vzduchu, než byla shozena z výšky 15 metrů. Vzhledem k vysoké dětské úmrtnosti, především v indických venkovských oblastech, se mnoho lidí se svými dětmi účastní tohoto rituálu a věří, že tak svým potomkům zajistí zdraví.

Bojovníci za práva dětí vyjádřili pobouření poté, co televize odvysílala záběry z tohoto rituálu. "Je to ukázka absolutního selhání místních úřadů, když nezastavily tyto praktiky a nevytvořily lepší informovanost o zdraví dětí", řekla Randžana Kumáriová, občanská aktivistka v Dillí.

"Je to také nepříznivý odraz toho, že lidem chybí přístup ke zdravotní péči. To je pak nutí k tomuto iracionálnímu chování", řekla Kumáriová. Indická národní komise pro ochranu dětských práv se případu věnuje a zahájila vyšetřování čtvrteční události.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...