Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bojovníci za práva dětí kritizují házení nemluvňat z mešity

Magazín

  14:08
DILLÍ - Aktivisté bojující za práva dětí se ohradili proti úředníkům v západní Indii, kteří povolili náboženský rituál, při kterém jsou nemluvňata házena ze střechy mešity. Napsala to agentura AP.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Místní lidé věří, že tento rituální pád, při kterém rodiče chytají své potomky do plachty, zajistí dětem zdraví a prosperitu jejich rodinám.

Rituál se v muslimské svatyni Babá Umar Durga udržuje údajně už téměř 700 let a každý rok se ho účastní stovky lidí, muslimů i hinduistů. Místní úřednici se hájí tím, že po tomto obřadu nebyla nahlášena žádná zranění.

Ve čtvrtek rodiče shromáždili svá nemluvňata, převážně mladší než dva roky, na střeše svatyně poblíž Šolápuru, zhruba 450 km jižně od Bombaje.

Televizní stanice přinášely záběry křičících nemluvňat, která visela volně ve vzduchu, než byla shozena z výšky 15 metrů. Vzhledem k vysoké dětské úmrtnosti, především v indických venkovských oblastech, se mnoho lidí se svými dětmi účastní tohoto rituálu a věří, že tak svým potomkům zajistí zdraví.

Bojovníci za práva dětí vyjádřili pobouření poté, co televize odvysílala záběry z tohoto rituálu. "Je to ukázka absolutního selhání místních úřadů, když nezastavily tyto praktiky a nevytvořily lepší informovanost o zdraví dětí", řekla Randžana Kumáriová, občanská aktivistka v Dillí.

"Je to také nepříznivý odraz toho, že lidem chybí přístup ke zdravotní péči. To je pak nutí k tomuto iracionálnímu chování", řekla Kumáriová. Indická národní komise pro ochranu dětských práv se případu věnuje a zahájila vyšetřování čtvrteční události.

Autoři: ,
Témata: Indie, zdraví, Bombaj, Dillí