Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bono: Jeden den šéfredaktorem

Irská skupina U2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irská skupina U2 | foto: AFP

LONDÝN Irský zpěvák rockové skupiny U2 Bono se včera na jeden den stal šéfredaktorem britského listu The Independent. „Dnes žádné zprávy“ stálo na rudém pozadí titulní strany novin, jejichž vedení Bono přesvědčil, aby věnovalo polovinu úterního zisku novin na boj Afriky s chudobou a ničivou epidemií AIDS.

„6500 Afričanů dnes zemřelo na nemoc, které je možné předcházet a léčit ji,“ připomněl malý nápis v dolní části strany. Bono ve svém editorialu obdivuje všechny zdravotníky, kteří v Africe pomáhají nemocným, a přirovnává je k hasičům, kteří hasí obrovský lesní požár s pouhými zahradními konvemi.

„Oni ale potřebují hasičská auta se sirénami a letadla s útrobami plnými vody. Především si však zaslouží, aby jejich situace byla označena za výjimečný stav,“ píše Bono. Podle Code Red - červeného kódu značícího stav nouze a ohrožení života - také nazval pokračování své kampaně na pomoc Africe.

Celé noviny se staly jedním velkým poselstvím o utrpení obyvatel černého kontinentu. Stránky zaplnily příběhy popisující tragické důsledky šíření viru HIV a klimatických změn v zemích nejchudšího kontinentu planety.

Na AIDS již v Africe zemřelo patnáct milionů lidí. Každý den se virem HIV nakazí dalších 9000. Kvůli chabé informovanosti a zoufalému nedostatku léků smrtící nákaza postupně vymazává celou jednu generaci a zanechává po sobě zástupy sirotků.

Děti pak vychovávají děti. Nejstarší z nich musí předčasně dospět a postarat se o své sourozence - mnohdy také nemocné HIV/AIDS, napsal The Independent.
Deník také pod Bonovým vedením upozornil na problémy, kterým se podle něj západní média často vyhýbají.

Chudobu afrických zemí ještě prohlubují potraviny dovezené z Evropy a prodávané za dumpingové ceny. Zboží evropských zemědělců, kteří dostávají od unie štědré dotace, přímo likviduje africké zemědělce, připomíná list.

Celé dvě strany The Independent věnoval rozhovoru s nigerijskou ministryní financí Ngozi Okonjo-Iwealaovou, která se stala neohroženou bojovnicí s korupcí.

Rok před jejím nástupem do funkce byla Nigérie označena organizací Transparency International za nejzkorumpovanější stát světa. Loni se však zařadila mezi 21 zemí nejúspěšněji bojujících s korupcí.

Včerejší vydání bylo nabité rozhovory se známými osobnostmi světové politiky i showbyznysu. Dcera slavného „Brouka“ Stella McCartneyová zpovídala svého kolegu návrháře Giorgia Armaniho, Bono zase britského premiéra Tonyho Blaira a ministra financí Gordona Browna. „Afrika se chce postavit na vlastní nohy a od nás žádá jen, abychom jí k tomu pomohli,“ řekl Blair.

Vážnost a naléhavost skličujících zpráv o stavu afrického kontinentu alespoň trochu odlehčila hitparáda hudby, kterou si oblíbila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. V jejím výběru sice převažovala spíše klasická díla od Mozarta, Brahmse či Beethovena, ale do desítky jejích nejoblíbenějších skladeb prý patří i „cokoli“ od U2.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...