Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bono: Jeden den šéfredaktorem

Magazín

  10:08
LONDÝN - Irský zpěvák rockové skupiny U2 Bono se včera na jeden den stal šéfredaktorem britského listu The Independent. „Dnes žádné zprávy“ stálo na rudém pozadí titulní strany novin, jejichž vedení Bono přesvědčil, aby věnovalo polovinu úterního zisku novin na boj Afriky s chudobou a ničivou epidemií AIDS.

Irská skupina U2 foto: AFP

„6500 Afričanů dnes zemřelo na nemoc, které je možné předcházet a léčit ji,“ připomněl malý nápis v dolní části strany. Bono ve svém editorialu obdivuje všechny zdravotníky, kteří v Africe pomáhají nemocným, a přirovnává je k hasičům, kteří hasí obrovský lesní požár s pouhými zahradními konvemi.

„Oni ale potřebují hasičská auta se sirénami a letadla s útrobami plnými vody. Především si však zaslouží, aby jejich situace byla označena za výjimečný stav,“ píše Bono. Podle Code Red - červeného kódu značícího stav nouze a ohrožení života - také nazval pokračování své kampaně na pomoc Africe.

Celé noviny se staly jedním velkým poselstvím o utrpení obyvatel černého kontinentu. Stránky zaplnily příběhy popisující tragické důsledky šíření viru HIV a klimatických změn v zemích nejchudšího kontinentu planety.

Na AIDS již v Africe zemřelo patnáct milionů lidí. Každý den se virem HIV nakazí dalších 9000. Kvůli chabé informovanosti a zoufalému nedostatku léků smrtící nákaza postupně vymazává celou jednu generaci a zanechává po sobě zástupy sirotků.

Děti pak vychovávají děti. Nejstarší z nich musí předčasně dospět a postarat se o své sourozence - mnohdy také nemocné HIV/AIDS, napsal The Independent.
Deník také pod Bonovým vedením upozornil na problémy, kterým se podle něj západní média často vyhýbají.

Chudobu afrických zemí ještě prohlubují potraviny dovezené z Evropy a prodávané za dumpingové ceny. Zboží evropských zemědělců, kteří dostávají od unie štědré dotace, přímo likviduje africké zemědělce, připomíná list.

Celé dvě strany The Independent věnoval rozhovoru s nigerijskou ministryní financí Ngozi Okonjo-Iwealaovou, která se stala neohroženou bojovnicí s korupcí.

Rok před jejím nástupem do funkce byla Nigérie označena organizací Transparency International za nejzkorumpovanější stát světa. Loni se však zařadila mezi 21 zemí nejúspěšněji bojujících s korupcí.

Včerejší vydání bylo nabité rozhovory se známými osobnostmi světové politiky i showbyznysu. Dcera slavného „Brouka“ Stella McCartneyová zpovídala svého kolegu návrháře Giorgia Armaniho, Bono zase britského premiéra Tonyho Blaira a ministra financí Gordona Browna. „Afrika se chce postavit na vlastní nohy a od nás žádá jen, abychom jí k tomu pomohli,“ řekl Blair.

Vážnost a naléhavost skličujících zpráv o stavu afrického kontinentu alespoň trochu odlehčila hitparáda hudby, kterou si oblíbila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. V jejím výběru sice převažovala spíše klasická díla od Mozarta, Brahmse či Beethovena, ale do desítky jejích nejoblíbenějších skladeb prý patří i „cokoli“ od U2.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!