Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Botswana vydraží licence na lov slonů, poprvé od zrušení zákazu před šesti lety

Magazín

  6:04
Gaborone - V Botswaně se uskuteční první aukce licencí na lov slonů od zrušení zákazu tohoto lovu před šesti lety. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů, informoval ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Lovecká sezóna v Botswaně začne v dubnu a licence, které mají umožnit zabití dalších 200 slonů, budou vydraženy později. Africká Botswana, kde podle odhadů žije asi 130 000 slonů, má největší sloní populaci na světě.

Africký slon foto: Shutterstock

Celkem půjde do dražby sedm loveckých balíčků, přičemž každý z nich bude obsahovat licenci na zabití deseti slonů. Zájemci musí složit zálohu ve výši 18 000 dolarů (přes 411 000 korun).

Botswana v roce 2014 zakázala lov slonů, aby je chránila. Ačkoli opatření bylo hodnoceno jako velmi úspěšné, prezident Mokgweetsi Masisi loni zákaz zrušil. Podle kritiků se tím snaží získat podporu voličů ze zemědělských oblastí, u kterých je větší pravděpodobnost, že se kvůli slonům dostanou do potíží. Vládní představitelé argumentovali tím, že sloni ušlapávají lidi a farmářům konzumují plodiny.

Autor: