Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kostým z řetězce. Postavy ve Hře o trůny oblékají nejlevnější koberce IKEA

Magazín

  6:00
Je pravděpodobné, že zatímco si diváci hřejí při sledování nové série Hry o trůny nohy na koberci z obchodu IKEA, jedna z hlavních postav seriálu Jon Sníh a jeho bratři z Noční Hlídky právě nosí totožné koberce na sobě. Do podoby kožichů je upravuje módní návrhářka Michel Claptonová a jejím tým.

Noční hlídka v čele s Jonem Sněhem (uprostřed, Kit Harington) se připravuje na obranu Černého hradu před armádou Divokých. V bitvě zahyne také Ygritte (Rose Leslieová), Jonova milá . foto: HBO

Autoři seriál Hra o trůny, jeden z nejdražších a nejsledovanějších televizních projektů, v předchozích řadách přetvářeli koberce nakoupené v IKEA na hřejivé oblečení seriálových postav, napsal server Quartz. Na oděvech pracuje tým až sta lidí. Ti se soustředí na detaily každého kostýmu.

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Tormund Giantsbane (Kristofer Hivju).
Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Jon Snow (Kit Harington).

„Tyto pláště jsou vlastně koberce IKEA,“ řekla Michele Claptonová návštěvníkům v muzeu Getty v Los Angeles, kde diskutovala s přítomnými o podobě kostýmu seriálové Noční hlídky, prastarého řádu, jehož úkolem je ubránit magickou severní zeď fiktivních království od armád divokých nájezdníků a nadpřirozených bytostí.

Koberce ze světoznámého řetězce tvůrci kostýmů rozřezali, nabarvili a záměrně poničili tak, aby na hercích působily autenticky a opotřebovaně jako skutečné středověké oblečení, popsala Claptonová.

„Chci, aby diváci mohli kostýmy u obrazovek téměř cítit. Také jsme je navoskovali, aby byly matné a ladily s okolím,“ řekla Claptonová.

Claptonová vyhrála tři ceny Emmy za svou práci v prvních pěti sezónách série HBO. V šesté sérii si dala pauzu, aby se v sedmé opět vrátila jako hlavní kostymérka.

„Rozpočet na kostýmy máme každý rok stejný, ale peněz není nikdy dost. Pokud máte jisté omezení, jste nuceni být kreativní a hledat možná řešení. Přetvářet, používat staré materiály,“ řekla Claptonová. Na jednu epizodu nejnovější série vynaloží HBO více než 10 milionů dolarů.

Fanoušci nyní divoce spekulují, které konkrétní typy koberců z bohaté nabídky IKEA noční hlídka obléká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!