Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brit se skrýval za tajnými dveřmi

Magazín

  11:07
LONDÝN - V případu pohřešovaného a znovu objeveného Brita Johna Darwina byly odhaleny další nové skutečnosti. Jeho manželka Anne Darwinová uvedla, že v době, kdy byl její muž prohlášen za mrtvého, navštěvoval jejich společný dům v Hartlepoolu a sdílel s ní lože. Ke styku se svojí manželkou prý používal tajné dveře vedoucí ze skříně v ložnici do sousedního domu.

Manželka pohřešovaného "kanoisty" Johna Darwina přiznala, že se s ním po jeho zmizení stýkala. foto: Šimon/LN

Darwinová stanula v úterý před soudem. Je obviněna z toho, že předstírala smrt svého muže, čímž získala částku 162 tisíc liber. Sedmapadesátiletý John Darwin, byl pět let nezvěstný do doby, kdy se počátkem prosince překvapivě přihlásil na policejní stanici v Londýně.

Vyšetřovatelům nedokázal vysvětlit, co celou dobu dělal. Darwin byl pohřešován od 21. března 2002, kdy po něm zůstaly nedaleko bydliště na pláži v Seaton Carew na severovýchodě Anglie jen trosky jeho kánoe. Po nějaké době byl prohlášen za mrtvého. Tuto sobotu byl obviněn z pojišťovacího podvodu.

Podle deníku The Times paní Darwinová zhruba rok věřila tomu, že její muž zahynul při jízdě na kánoi. Zhruba po roce však znenadání zaklepal na její dveře. Po několika dnech hádek a vzájemného obviňování přistoupila na mužovu hru a začala s ním žít v jedné domácnosti. „Byla jsem celou dobu jako na trní. Když k nám přišli na návštěvu přátelé a příbuzní bála jsem se, že někdo z nich vstoupí do ložnice a uvidí ho,“ uvedla Darwinová.

Synové nevěděli, že otec žije
Podvod a zmizení, které prý Darwin plánoval od roku 2002 poté, co se rodina zadlužila, tak úspěšně skryli i před svými dvěma syny. Dvaatřicetiletý Mark a devětadvacetiletý Anthony nejsou v případu obviněni a zřekli se svých rodičů za to, že je uchovávali ve víře, že je jejich otec po smrti.

Darwinová se jim za to v úterý oficiálně omluvila. „Pokud její synové budou chtít s matkou mluvit, byla by velice šťastná. Nejsmutnější na celé věci je to, jak se dotkla svých synů. Přesto zůstává jejich matkou,“ řekl advokát paní Darwinové.

Tajné dveře jako z filmu Patnáct měsíců před Darwinovým zmizením koupili manželé dům v sousedství. V ložnici pak vybourali tajné dveře spojující obě budovy a ukryli je za provizorní skříň. Tajný vchod pak objevil nový majitel domu John Duffield. „Je to jako z filmu - tajné dveře a myšlenka, že ten chlap bydlel celou tu dobu jen pár metrů od své manželky, zůstává mi z toho rozum stát,“ řekl Duffield.

Na konci roku 2003 získala Darwinová manželovu životní pojistku ve výši 155 tisíc liber a začala pobírat vdovský důchod. Nyní se snažila začít nový život v Panamě. Darwin se ale přihlásil na policii pod tíhou špatného svědomí.
Autor: