19. ledna 2010 13:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Británie chce zakázat 'nezodpovědné' soutěže v pití alkoholu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ilustrační foto LN.

LONDÝN Nezodpovědné propagační akce typu "vypij, co můžeš" či soutěže v rychlosti pití alkoholu se mohou stát v anglických a velšských hospodách v brzké době minulostí. Jejich zákaz navrhuje britská vláda v rámci svého tažení proti alkoholismu, který podle odhadů zabije v Anglii a ve Walesu ročně 40 000 lidí.

Vládní návrh musí schválit parlament. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC. Podniky by měly mít rovněž povinnost kontrolovat identifikační průkazy hostů, kteří vypadají mladší 18 let, a měly by nabízet zákazníkům zdarma vodu.

V nabídce by měly být také menší míry, než jsou běžné sklenice piva, vína či tvrdého alkoholu. Na problémové drinky, jako jsou například hodně silná piva či takzvané alcopops, tedy sladké míchané nápoje obsahující destiláty vyhledávané mladými konzumenty, by se měla zvýšit daň.

Hospody, které zmíněná nařízení poruší, budou pokutovány a jejich majitelé by mohli být i uvězněni. Zvažována je také eventualita trvalého uzavření zařízení, která budou opakovaně porušovat pravidla.

Kritici novely zákona jsou nicméně zklamáni, že vláda odmítá přijmout podle nich nejúčinnější zbraň, a sice zavedení minimálních cen alkoholu. Ministr vnitra Alan Johnson dnes zpravodajskému serveru BBC řekl, že minimální ceny nevylučuje, ale nechce penalizovat "zodpovědné konzumenty s nízkými příjmy".

Minimální cenu alkoholu už prosazuje skotská vláda. Loni byl též ve Skotsku zaveden zákon, podle něhož musejí mladí lidé prokázat v hospodě svůj dospělý věk.

Britské úřady odhadují, že zločiny a výtržnosti spojené s alkoholem přijdou Británii ročně na osm až 13 miliard liber.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.