Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Británie povolila první exhumaci oběti Jacka Rozparovače. Potvrdí DNA novou teorii?

Ilustrace Jacka Rozparovače. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrace Jacka Rozparovače. | foto: www.wikimedia.org

LONDÝN Britské úřady povolily vůbec první exhumaci jedné z obětí záhadného vraha Jacka Rozparovače, jehož identitu prý vypátral údajný příbuzný této ženy. Podle listu The Telegraph se vyzvednutí ostatků prostitutky Mary Jane Kellyové domohl autor nové knihy, která je výsledkem několikaletého pátrání. Vraždy pěti prostitutek má podle něho na svědomí zhrzený manžel Kellyové.

Amatérský badatel Wynne Weston Davies došel k závěru, že se za tajemnou postavou skrývá novinář Francis Spurzheim Craig, který byl v roce 1888, kdy k vraždám došlo, jednapadesátiletým reportérem píšícím o kriminálních případech. Na jeho identitu podle nové knihy Skutečná Mary Kellyová přišel při pátrání po kořenech své rodiny. Řada indicií jej přivedla k závěru, že pátou obětí Rozparovače se stala jeho prateta Elizabeth Westonová Daviesová, která si vzala Craiga, avšak poté se proti jeho přání vrátila ke své obživě coby lehká žena a manželství se rozpadlo. 

Craig proto jako novinář znalý vyšetřovacích metod policie nejprve zavraždil čtyři jiné prostitutky, aby zmátl stopy, a poté skoncoval se svou ženou.

Jednou ze stop naznačujících spojitost Craiga, který podle archivů nakonec spáchal sebevraždu, a Rozparovače, je podle autora knihy fakt, že život jeho vzdáleného příbuzného skončil stejně jako u všech jeho obětí - podříznutým hrdlem.

O identitě Rozparovače byla vytvořena již řada teorií. Například podle té zveřejněné loni jím byl chudý polský přistěhovalec Aaron Kosminski, což prý dokládá DNA na šátku jedné z obětí. Policie se před 127 lety snažila o jeho vypátrání zcela bezvýsledně, okruh podezřelých prý tehdy zahrnoval až sto osob, mimo jiné lékaře tehdejší královny Viktorie či malíře Waltera Sickerta.

Údajná pokrevní příbuznost

Dosud nikdy však podle britského listu nedošlo pátrání tak daleko, aby byla nařízena exhumace některé z obětí. Ministerstvo spravedlnosti po půlročním zkoumání Daviesových podkladů dospělo k závěru, že jeho teorie je dostatečně podložená a svolilo s genetickými testy ostatků Kellyové. „Pokusíme se získat DNA z jejích kostí či zubů a porovnat s DNA mou a mého bratra, jelikož jsme, pokud je mi známo, jedinými žijícími příbuznými,“ objasnil Davies další postup. Pokud se prokáže, že byla prostitutka skutečně jeho příbuznou, bude to prý potvrzení této teorie.

Vraždy připisované Jacku Rozparovači se odehrály během několika měsíců v Londýně. První obětí se stala třiačtyřicetiletá prostitutka a matka pěti dětí Mary Ann Nicholsová, jíž pachatel ve východolondýnské čtvrti Whitechapel - nedaleko Craigova bydliště - velkým nožem podřezal hrdlo a následně týmž nástrojem zohavil tělo. Po ní následovaly vraždy dalších čtyř prostitutek Annie Chapmanové, Liz Strideové, Kate Eddowesové a nakonec zmíněné Mary Jane Kellyové.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!