Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Británie povolila první exhumaci oběti Jacka Rozparovače. Potvrdí DNA novou teorii?

Ilustrace Jacka Rozparovače. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrace Jacka Rozparovače. | foto: www.wikimedia.org

LONDÝN Britské úřady povolily vůbec první exhumaci jedné z obětí záhadného vraha Jacka Rozparovače, jehož identitu prý vypátral údajný příbuzný této ženy. Podle listu The Telegraph se vyzvednutí ostatků prostitutky Mary Jane Kellyové domohl autor nové knihy, která je výsledkem několikaletého pátrání. Vraždy pěti prostitutek má podle něho na svědomí zhrzený manžel Kellyové.

Amatérský badatel Wynne Weston Davies došel k závěru, že se za tajemnou postavou skrývá novinář Francis Spurzheim Craig, který byl v roce 1888, kdy k vraždám došlo, jednapadesátiletým reportérem píšícím o kriminálních případech. Na jeho identitu podle nové knihy Skutečná Mary Kellyová přišel při pátrání po kořenech své rodiny. Řada indicií jej přivedla k závěru, že pátou obětí Rozparovače se stala jeho prateta Elizabeth Westonová Daviesová, která si vzala Craiga, avšak poté se proti jeho přání vrátila ke své obživě coby lehká žena a manželství se rozpadlo. 

Craig proto jako novinář znalý vyšetřovacích metod policie nejprve zavraždil čtyři jiné prostitutky, aby zmátl stopy, a poté skoncoval se svou ženou.

Jednou ze stop naznačujících spojitost Craiga, který podle archivů nakonec spáchal sebevraždu, a Rozparovače, je podle autora knihy fakt, že život jeho vzdáleného příbuzného skončil stejně jako u všech jeho obětí - podříznutým hrdlem.

O identitě Rozparovače byla vytvořena již řada teorií. Například podle té zveřejněné loni jím byl chudý polský přistěhovalec Aaron Kosminski, což prý dokládá DNA na šátku jedné z obětí. Policie se před 127 lety snažila o jeho vypátrání zcela bezvýsledně, okruh podezřelých prý tehdy zahrnoval až sto osob, mimo jiné lékaře tehdejší královny Viktorie či malíře Waltera Sickerta.

Údajná pokrevní příbuznost

Dosud nikdy však podle britského listu nedošlo pátrání tak daleko, aby byla nařízena exhumace některé z obětí. Ministerstvo spravedlnosti po půlročním zkoumání Daviesových podkladů dospělo k závěru, že jeho teorie je dostatečně podložená a svolilo s genetickými testy ostatků Kellyové. „Pokusíme se získat DNA z jejích kostí či zubů a porovnat s DNA mou a mého bratra, jelikož jsme, pokud je mi známo, jedinými žijícími příbuznými,“ objasnil Davies další postup. Pokud se prokáže, že byla prostitutka skutečně jeho příbuznou, bude to prý potvrzení této teorie.

Vraždy připisované Jacku Rozparovači se odehrály během několika měsíců v Londýně. První obětí se stala třiačtyřicetiletá prostitutka a matka pěti dětí Mary Ann Nicholsová, jíž pachatel ve východolondýnské čtvrti Whitechapel - nedaleko Craigova bydliště - velkým nožem podřezal hrdlo a následně týmž nástrojem zohavil tělo. Po ní následovaly vraždy dalších čtyř prostitutek Annie Chapmanové, Liz Strideové, Kate Eddowesové a nakonec zmíněné Mary Jane Kellyové.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.