23. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britové chtějí vyhubit tisíce králíků. Devastují skotský ostrov

Králík. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Králík. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Větry bičovaný skotský ostrůvek Canna obývá jen dvanáct lidí - a 16 000 králíků. Tisíce z nich ale musí být podle oficiálního rozhodnutí vyhubeni. Jejich hrabáním ostrov eroduje a nedávno dokonce způsobilo sesuv půdy, který zablokoval jedinou silnici na ostrově, napsala v úterý agentura AFP.

Charitativní skupina ochránců přírody National Trust of Scotland (NTS) uvedla, že počet králíků bude snížen na "udržitelnou" úroveň, protože jejich hrabání poškozuje nejen budovy na malém, odlehlém ostrůvku u západního pobřeží země. Minulý týden ostrůvek Canna postihl sesuv půdy, který experti připsali právě podzemní aktivitě králíků. Jediná silnice na ostrově kvůli němu byla několik dní neprůjezdná.

Králíci ničí i hřbitovy

Jedna z obyvatelek ostrova Winnie MacKinnonová listu The Times řekla, že králíci dokonce vytahují kostry z místního hřbitova. "Hrabou v hrobech a vyhrabávají kosti," prohlásila McKinnonová. "Jíme tady spoustu slaných koláčů s králičím masem, ale stejně s nimi nedokážeme držet krok," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

NTS nyní shání smluvního partnera, který by králíky na sedm kilometrů dlouhém ostrově vybil na přijatelný počet. Jen před několika lety se na ostrově Canna, který je součástí souostroví Hebridy, přemnožily krysy. V roce 2006 NTS zahájila dvouletou operaci, v jejímž rámci bylo vyhubeno 5000 krys. Ty ohrožovaly populaci mořských ptáků, kterým z hnízd vybíraly nevylíhnutá vajíčka.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz