130 let
Rojící se mravence zachytila z vesmíru britská meteorologická stanice Met...

Rojící se mravence zachytila z vesmíru britská meteorologická stanice Met Office. | foto: Reprofoto (Met Office/twitter)

Meteorology ve Velké Británii zmátli létající mravenci, na radaru vypadali jako dešťový mrak

Magazín
  •   16:35
Londýn/Praha - Kuriózní mýlku zaznamenali britští meteorologové, když jejich radar zaměnil roj létajících mravenců za dešťový mrak. Ten se pohyboval v pátek nad jihovýchodní Británií.

Záznam zveřejnila na svém twitteru národní meteorologická služba Met office. „V Londýně, Kentu ani Sussexu neprší, ale radar hlásí něco jiného,” napsala k videu. Na meteorologických satelitech nebyl vidět dostatek mraků na déšť, navíc zachycené částice nevypadaly jako dešťové kapky - byly delší a užší, píše server CNN.

Podezření, že se jedná o hmyz, potvrdili lokální obyvatelé, kteří na sociální sítě začali přidávat videa se záběry okřídlených mravenců hemžících se na zahradách a domech na jihovýchodě Británie. Roj byl na meteorologických radarech viditelný zhruba dvě hodiny během rána.

Okřídlení mravenci zemi zaplavují pravidelně každé léto a Britové jejich tradiční příchod označují jako Den létajících mravenců.

‚Válka‘ v přírodě: mravenci postavili ze svých těl živý most a vykradli vosí hnízdo

Hmyz vylétává v obřích hejnech, ve kterých se letí mladé královny spářit se samci z jiných mravenišť a založit novou kolonii. Královny po spáření ztratí křídla, samci po několika dnech uhynou. Ke svému rituálu potřebují mravenci vhodné počasí, ideálně teplé, bezvětrné dny. Během července a srpna vylétne hmyz několikrát.

Zatímco Britové na sociálních sítích jsou záplavou mravenců vyděšení, vědci z Královské společnosti upozorňují, že mravenci jsou prospěšní pro životní prostředí. Zlepšují totiž úrodnost půdy a provzdušňují ji, takže se ke kořenům rostlin dostane více živin a kyslíku. Létající mravenci nejsou nijak nebezpeční a nejlepší je je ignorovat, dokud neodletí, radí Královská společnost.

Autor: