Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britka odkázala jedenáct milionů svojí kadeřnici, soud byl ale proti

Magazín

  9:57
LONDÝN - Mohlo to být největší spropitné v dějinách holičského a kadeřnického cechu - ale nebude. Rozhodl o tom britský soud, který stanovil, že kadeřnice Jill Fraserová musí vrátit 380 000 liber (asi 11,5 milionu korun), které jí za dlouhé roky péče o vlasy odkázala její zákaznice. Informoval o tom britský tisk.
Kadeřnictví - ilustrační foto

Kadeřnictví - ilustrační foto foto: ČTK

Fraserová chodila zdarma pečovat o účes svých stálých zákaznic, excentrických sester Ethel Willsonové a Mabel Cookové, čtyři desítky let.

Kadeřnice Jill FraserováSestry, které si podle jejich okolí byly blízké jako "dva hrášky v lusku", v roce 1991 sepsaly společnou poslední vůli, v níž všechen svůj nemalý majetek odkázaly rodině a přátelům.

Mabel Cooková zemřela v roce 1995 ve věku 83 let, ovšem v roce 2006 její mladší sestra, které v té době bylo 92 let, dramaticky jejich společný testament změnila a odkázala všechen majetek, s výjimkou deseti tisíc liber, kadeřnici Fraserové. A ani oněch 10 000 liber nebylo určeno pro rodinu, ale pro poslední opatrovnici Wilsonové.

Nyní ale soudce Nejvyššího soudu rozhodl, že s ohledem na to, že měly sestry společnou poslední vůli sepsanou před smrtí Cookové, měla by být vyplněna tato závěť. Na jejím základě dostane peníze 15 nejbližších příbuzných, kmotřenců a přátel obou sester, které samy potomky neměly.

Kadeřnice musí peníze vrátit

Rozhodnutí soudce je jedním z mála v Británii, kdy bylo aplikováno pravidlo "vzájemné vůle", podle nějž společný testament zůstává v platnosti, i kdyby se ho jeden ze zůstavitelů pokusil po smrti druhého změnit.

Pro nyní dvaasedmdesátiletou Fraserovou to znamená, že bude muset vrátit v hotovosti to, co z odkazu zbývá a věcné břemeno bude uvaleno i na její dům, který loni v červenci koupila za 362 500 liber z dědictví. Soudce ovšem dodal, že nehodlá vymáhat okamžitý prodej domu, protože v něm Fraserová stále žije.

Novopečení dědicové se navíc už zavázali, že dodrží odkaz Wilsonové a nechají 10 000 liber pečovatelce, která k ní byla "velmi milá". Fraserové ale nehodlají nechat nic.

Autoři: ,
Témata: Velká Británie