Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britka odkázala jedenáct milionů svojí kadeřnici, soud byl ale proti

Kadeřnictví - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kadeřnictví - ilustrační foto | foto: ČTK

LONDÝN Mohlo to být největší spropitné v dějinách holičského a kadeřnického cechu - ale nebude. Rozhodl o tom britský soud, který stanovil, že kadeřnice Jill Fraserová musí vrátit 380 000 liber (asi 11,5 milionu korun), které jí za dlouhé roky péče o vlasy odkázala její zákaznice. Informoval o tom britský tisk.

Fraserová chodila zdarma pečovat o účes svých stálých zákaznic, excentrických sester Ethel Willsonové a Mabel Cookové, čtyři desítky let.

Kadeřnice Jill FraserováSestry, které si podle jejich okolí byly blízké jako "dva hrášky v lusku", v roce 1991 sepsaly společnou poslední vůli, v níž všechen svůj nemalý majetek odkázaly rodině a přátelům.

Mabel Cooková zemřela v roce 1995 ve věku 83 let, ovšem v roce 2006 její mladší sestra, které v té době bylo 92 let, dramaticky jejich společný testament změnila a odkázala všechen majetek, s výjimkou deseti tisíc liber, kadeřnici Fraserové. A ani oněch 10 000 liber nebylo určeno pro rodinu, ale pro poslední opatrovnici Wilsonové.

Nyní ale soudce Nejvyššího soudu rozhodl, že s ohledem na to, že měly sestry společnou poslední vůli sepsanou před smrtí Cookové, měla by být vyplněna tato závěť. Na jejím základě dostane peníze 15 nejbližších příbuzných, kmotřenců a přátel obou sester, které samy potomky neměly.

Kadeřnice musí peníze vrátit

Rozhodnutí soudce je jedním z mála v Británii, kdy bylo aplikováno pravidlo "vzájemné vůle", podle nějž společný testament zůstává v platnosti, i kdyby se ho jeden ze zůstavitelů pokusil po smrti druhého změnit.

Pro nyní dvaasedmdesátiletou Fraserovou to znamená, že bude muset vrátit v hotovosti to, co z odkazu zbývá a věcné břemeno bude uvaleno i na její dům, který loni v červenci koupila za 362 500 liber z dědictví. Soudce ovšem dodal, že nehodlá vymáhat okamžitý prodej domu, protože v něm Fraserová stále žije.

Novopečení dědicové se navíc už zavázali, že dodrží odkaz Wilsonové a nechají 10 000 liber pečovatelce, která k ní byla "velmi milá". Fraserové ale nehodlají nechat nic.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!