Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britka odkázala jedenáct milionů svojí kadeřnici, soud byl ale proti

Magazín

  9:57
LONDÝN - Mohlo to být největší spropitné v dějinách holičského a kadeřnického cechu - ale nebude. Rozhodl o tom britský soud, který stanovil, že kadeřnice Jill Fraserová musí vrátit 380 000 liber (asi 11,5 milionu korun), které jí za dlouhé roky péče o vlasy odkázala její zákaznice. Informoval o tom britský tisk.
Kadeřnictví - ilustrační foto

Kadeřnictví - ilustrační foto foto: ČTK

Fraserová chodila zdarma pečovat o účes svých stálých zákaznic, excentrických sester Ethel Willsonové a Mabel Cookové, čtyři desítky let.

Kadeřnice Jill FraserováSestry, které si podle jejich okolí byly blízké jako "dva hrášky v lusku", v roce 1991 sepsaly společnou poslední vůli, v níž všechen svůj nemalý majetek odkázaly rodině a přátelům.

Mabel Cooková zemřela v roce 1995 ve věku 83 let, ovšem v roce 2006 její mladší sestra, které v té době bylo 92 let, dramaticky jejich společný testament změnila a odkázala všechen majetek, s výjimkou deseti tisíc liber, kadeřnici Fraserové. A ani oněch 10 000 liber nebylo určeno pro rodinu, ale pro poslední opatrovnici Wilsonové.

Nyní ale soudce Nejvyššího soudu rozhodl, že s ohledem na to, že měly sestry společnou poslední vůli sepsanou před smrtí Cookové, měla by být vyplněna tato závěť. Na jejím základě dostane peníze 15 nejbližších příbuzných, kmotřenců a přátel obou sester, které samy potomky neměly.

Kadeřnice musí peníze vrátit

Rozhodnutí soudce je jedním z mála v Británii, kdy bylo aplikováno pravidlo "vzájemné vůle", podle nějž společný testament zůstává v platnosti, i kdyby se ho jeden ze zůstavitelů pokusil po smrti druhého změnit.

Pro nyní dvaasedmdesátiletou Fraserovou to znamená, že bude muset vrátit v hotovosti to, co z odkazu zbývá a věcné břemeno bude uvaleno i na její dům, který loni v červenci koupila za 362 500 liber z dědictví. Soudce ovšem dodal, že nehodlá vymáhat okamžitý prodej domu, protože v něm Fraserová stále žije.

Novopečení dědicové se navíc už zavázali, že dodrží odkaz Wilsonové a nechají 10 000 liber pečovatelce, která k ní byla "velmi milá". Fraserové ale nehodlají nechat nic.

Autoři: ,
Témata: Velká Británie

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat