19. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejvtipnější náhrobní nápis: Já vám říkal, že jsem nemocný

Hřbitov - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Britové v kuriózní anketě sestavili pořadí nejvtipnějších náhrobních nápisů a epitafů, kterými slavné osobnosti inspirují své fanoušky i po smrti. Suverénním vítězem se stal epitaf komika Spika Milligana, který si nechal na hrob vytesat větu "Já vám říkal, že jsem nemocný".

Mezi favority se propracovala i rozlučková věta Franka Sinatry, kterému se připisuje výrok "To nejlepší teprve přijde." Hřbitovní anketu uspořádala na Facebooku hospicová organizace Marie Curie Cancer Care, která pečuje o nevyléčitelně nemocné pacienty s rakovinou. Jde o jednu z řady akcí, které mají britskou veřejnost upozornit na témata spojená se smrtí a umíráním, napsal deník The Daily Telegraph.

Frank Sinatra.

"Epitag Spika Milligana patří k těm legendárním a spoustu slavných komiků a spisovatelů si pamatujeme i díky posledním slovům," komentovala výsledky Imelda Redmondová z pořadatelské organizace. Podle ní je spojování smrti a zábavy jednou z možností, jak donutit lidi přemýšlet o tom, jak by si přáli zemřít nebo o tom, jak se na smrt připravit.

V pořadí epitafů kromě vítězného Mulligana zabodoval i spisovatel Oscar Wilde se svými posledními slovy "Buď padne opona, nebo já". Lidé ocenili i lapidárnost komika Mela Blanca, který se rozloučil větou "To je vše, přátelé" nebo poslední vtip irského komika Franka Carsona, který zní "Fajn způsob, jak zhubnout."

Lidovky.cz, ČTK